نتيجۂ رأی‌گیری نمايانگر«نگرانی عمیق» از نقض حقوق بشر در ایران است

۳۰ آبان ۱۳۹۱ (۲۰ نوامبر ۲۰۱۲)

سازمان ملل متحد، ٧ آذر ۱۳۹۱ (۲٧ نوامبر ۲۰۱۲) سرویس خبری جامعۀ جهانی بهائی – یک کمیتۀ سازمان ملل متحد امروز با اشاره به فهرست طولانی بدرفتاری‌ها، از موارد «مستمر و مکرر» نقض حقوق بشر در ایران ابراز «نگرانی عمیق» کرد.

کمیتۀ سوم مجمع عمومی با رأی ۸۳ به ۳۱ و ۶۸ رأی ممتنع، از ایران خواست چنین موارد نقضی را متوقف سازد، زندانیان عقیدتی را آزاد کند و درهای خود را به روی دیده‌بانان بین‌المللی حقوق بشر باز کند.

در قطعنامه از جمله به استفادۀ هشداردهندۀ ایران از مجازات اعدام، هدف قرار دادن مدافعان حقوق بشر، روزنامه-نگاران و وبلاگ‌ویسان به صورت روشمند و «نابرابری جنسی و خشونت فراگیر علیه زنان» اشاره شده و از ادامۀ تبعیض علیه اقلیت‌ها، از جمله آزار بهائیان ایران، ابراز نگرانی شده است.

به گفتۀ بانی دوگال، نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متحد، این قطعنامه ۲۵ امین قطعنامه دربارۀ موارد نقض حقوق بشر در ایران است که کمیتۀ سوم از سال ۱۳۶۴ (۱۹۸۵) تاکنون به تصویب رسانده و تفصيل و جزئيات آن بازتاب هراس مداوم جامعۀ بین‌المللی از خشونت فزاینده علیه شهروندان ایرانی توسط حکومت‌شان است.

خانم دوگال گفت: «فضا در ایران هم‌چنان برای همۀ شهروندان ایران بدتر می‌شود. اگر دیدگاه شما با دیدگاه نظام اقتدارگرای ایران متفاوت باشد، درمعرض خطر جدی خواهيد بود.»

او افزود: «بهائیان که بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیر مسلمان ایران هستند، در دستان حکومت و عاملان آن، مورد آزار مستمر و رو به افزايش هستند.»

«این آزار با خشونت فزاینده و تشديد عمدی فشارهایی همراه بوده که برای از هم پاشیدن زندگی جامعۀ بهائی به عنوان یک مجموعه و از بین بردن امکان بقای آنها اعمال می‌شود.»

خانم دوگال اشاره کرد که بیش از ۱۱۵ بهائی اکنون به خاطر باورهای دینی خود پشت میله‌های زندان هستند و صدها نفر دیگر در سیستم قضائی در انتظار روشن شدن سرنوشت‌شان هستند.

قطعنامه تصويب شده، که از طرف کانادا ارائه و با مشارکت ٤۳ کشور تدوین شد، از ایران می‌خواهد با دیده‌بانان حقوق بشر سازمان ملل متحد بهتر همکاری کند؛ و به ویژه به آنها اجازه دهد از ایران دیدار کنند. قطعنامه هم‌چنین از دبیر کل سازمان ملل متحد می‌خواهد سال آینده پیشرفت ایران را در تحقق بخشیدن به وظایف حقوق بشری خود گزارش دهد.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community