به گفتۀ رئیس هيئت بین دولتیِ تغییرات جوى، اخلاق 'بُعد گمشدۀ' گفتگوهاى مربوط به آب و هوا است

۲۲ مهر ۱۳۸۸ (۱۴ اکتبر ۲۰۰۹)

١ مهر ١٣٨٨ (٢٣ سپتامبر ٢٠٠٩)

نیویورک- به گفتۀ دکتر راجندرا ک. پاچوری (Rajendra K. Pachauri)، رئیس هيئت بين دولتى تغییرات جوى IPCC (هيئتى كه جايزه نوبل را برده است)، نابرابری ها و بی عدالتی هایی که احتمالاً به علت تغییر آب و هوا در سطح جهان به وجود خواهد آمد، ایجاب می کند که رهبران جهان به دقت جنبه های اخلاقی گرمايش زمین را بررسی کنند.

دکتر پاچوری كه در یک نشست صبحانه در دفتر جامعۀ جهانی بهائی صحبت مى کرد، گفت: «اثر تغییرات جوى در بسیاری از بخش های جهان، غیرمنصفانه، نابرابر و شدید خواهد بود.»

وی گفت: «باید به اين مساله از ديد بالاترى نگاه كرد و من فکر می کنم اینجاست که موضوع اخلاق به عنوان بعد گمشدۀ این بحث به صورت خیلی جدی مطرح مى شود.»

سخنان دکتر پاچوری در مراسم رسمى رونمائى درخواستى خطاب به رهبران جهان در اجلاس ويژه سازمان ملل دربارۀ تغییرات جوى ايراد شد. در اين درخواست به رهبران جهان توصيه شده در مشورت های شان بر اهمیت ابعاد اخلاقی گرمایش زمین و اثر آن تأکید کنند.

پیش نویس این درخواست توسط جامعۀ جهانى بهائی تنظیم شده و ٢٥ سازمان غیردولتی، گروه دینی و مؤسّسه پژوهشى آن را امضا کرده اند. این سند از رهبران جهان می خواهد «سؤالات اخلاقی ریشه ای در بحران تغییرات آب و هوا را عمیقاً بررسی کنند.»

در اين پيش نويس آمده: «تلاش براى دستيابى به نوعى عدالت جوّی به معناى رقابت بر سر منابع محدود فعلى نیست، بلکه بخشی از روند حرکت ملت ها به سوی اتحاد بیشتر در راه ساختن تمدنی پایدار، عادلانه و صلح آمیز است».

  • دکتر پاچوری خواستار «گسترشِ اقدامِ توده ها» برای پرداختن به چالش گرمایش زمین شد. او در…

  طاهره نیلور، از نمایندگان جامعه بهائی در سازمان ملل، گفت هدف این سند جلب توجه به این حقیقت است که مسئلۀ تغییرات جوى فراتر از حوزۀ سیاسی، اقتصادی و علمی است.

  خانم نیلور گفت: «تغییرات آب و هوا يك بعد اخلاقى و معنوى دارد که باید به آن توجه شود. برای مثال می دانیم ملت های ثروتمند بیش از ملت های فقیر در ایجاد مشکلات جوى سهم داشته اند، بنابراین در هر راه حل دراز مدتی باید مفهوم عدالت در نظر گرفته شود».

  دکتر پاچوری گفت هرچند لوازم درک تأثیر تغییرات جوى و احتمال وقوع آن را علم فراهم مى كند ، اما بايد افراد و گروه هاى شهروندى انگیزۀ اقدام در اين زمينه را ايجاد كنند.

  وی گفت: «حس می کنم واقعا نمی توان به رهبران و دولت ها تکیه کرد. لازم است حركت هاى خودجوش و آگاهى مردم نسبت به آنچه باید انجام شود، گسترش یابد. اگر چنین شود، رهبران نیز پیروى خواهند کرد».

  او نمایندگان نهادهاى مدنی شركت كننده در جلسۀ صبحانه را تشويق كرد به تلاش هايشان براى بردن مبحث اخلاق به صف اول و محورى گفتگوهاى مربوط به آب و هوا ادامه دهند.

  وى گفت: «باید ایستادگی و پشتکار داشته باشید. اگر چنین كنيد، حتماً خواهید توانست ماهیت بحث را تغییر دهید.»

  او تأکید کرد که اثرات دراز مدت تغییرات جوى بر نسل های آینده بايد در نظر گرفته شود و افزود: «اصول اخلاقى اقتضا مى كند كه سريعا اقدام كنيم.»
  به نظر دکتر پاچوری کنفرانس آیندۀ تغییر جوى سازمان ملل در ماه دسامبر در کپنهاگ، صرف نظر از نتیجه اى كه به دست بيايد، آخرین كلام در اين بحث نخواهد بود.
  دکتر پاچوری دربارۀ ارزیابی های دوره ای که توسط گروه تحت هدایت او، متشکل از بیش از ٤٠٠ دانشمند در اطراف جهان، ارائه می شود، گفت: «وقتی ارزیابی پنجم IPCC در سال ٢٠١٣ یا ٢٠١٤ منتشر شود، ميل به اقدام در اين زمينه مجددا احيا خواهد شد. مردم خواهند گفت 'باید خیلی سریع تر از آنچه برنامه ریزی کرده بودیم اقدام کنیم.'»

  دکتر پاچوری به عنوان رئیس و از جانب هيئت بین دولتی تغییرات آب و هوا، جایزۀ صلح نوبل ٢٠٠٧ را دریافت کرد. این جایزه به طور مشترک به IPCC و معاون سابق ریاست جمهوری ایالات متحده، ال گور (Al Gore)، برای کارشان در هشدار نسبت به تأثیر احتمالی گرمایش زمین تعلق گرفته بود.

  از جمله سازمان هایی که اين درخواست را امضا کرده اند، انجمن تحقیقات صلح بین الملل، سازمان بین المللی اکسفام (Oxfam)، انجمن هيئت هاى پزشكى کاتولیکى، سازمان بین المللی اجاق های خورشیدی، سازمان زنان برای تغییر در کشاورزی و مدیریت منابع طبیعی (WOCAN)، و سازمان محیط زیست و توسعۀ زنان (WEDO) هستند.

  برای خواندن مقاله به انگلیسی به سایت Baha'i World News Service رجوع کنید.

   
  اخبار جدید
  © 2008 Bahá’í International Community