«احمدی نژاد پاسخگوی نقض حقوق اقلیتها باشد»

۳۱ فروردين ۱۳۸۸ (۲۰ آوریل ۲۰۰۹)

انعکاس آئین بهائی در رسانه ها (منبع: رادیو زمانه )

ایرج ادیبزاده
adibzadeh@radiozamaneh.com

کنفرانس پنج روزه ی ضدنژادپرستی سازمان ملل از امروز بیستم آوریل در ژنو سوییس کار خود را به طور رسمی آغاز میکند.

کشورهای مختلف میخواهند در این کنفرانس بررسی کنند که تصمیمات نخستین کنفرانس نژادپرستی سازمان ملل در سال ۲۰۰۱ در دوربان آفریقای جنوبی تا چه اندازه محقق شده است.

کشورهای اسلامی در کنفرانس دوربان با انتقاد از اسراییل باعث شدند که این کشور و ایالات متحده جلسه را ترک بکنند.
تاکنون اسراییل، کانادا و آمریکا کنفرانس امسال را تحریم کردهاند و سازمان ملل هشدار داده که خطر مناقشه ی دینی در این اجلاس وجود دارد و باید از آن برحذر باشند.

آقای گونترنوکه، مسوول حقوق بشر دولت آلمان اعلام کرده که به احتمال زیاد در کنفرانس ضد نژادپرستی سازمان ملل در ژنو شرکت نخواهد کرد و یکی از دلایلی که آورده، شرکت آقای محمود احمدینژاد در این کنفرانس است.

در این ارتباط با خانم دایان علایی، نماینده ی جامعه ی بهایی در سازمان ملل گفت و گو کردم.

خانم علایی، شما به عنوان نماینده ی جامعه ی بهایی در سازمان ملل در ژنو حضور دارید، در همان جایی که این کنفرانس ضدنژادپرستی برپا میشود. نظرتان پیش از آغاز کنفرانس درباره ی مسایلی که مطرح ميشود، چیست؟

این کنفرانس، کنفرانسی برای رفع هر نوع تبعیض، مخصوصاً تبعیض نژادی است.

تمام سازمانهای غیردولتی که آمده اند در این کنفرانس شرکت کنند و از جمله جامعه ی جهانی بهایی راجع به این موضوع میخواهند صحبت کنند و ببینند که دولتها چگونه پیشرفت کرده اند و چگونه روی رفع تبعیض نژادی کار کرده اند.

البته مسایل دیگری در این کنفرانس آورده شده است، مثل مساله ی فلسطین، مثل مساله ی حمله به ادیان. به همین دلیل این کنفرانس مقداری با جنجال همراه خواهد بود.

در این کنفرانس ضمن این که آقای احمدی نژاد قرار است از فردا سخنرانی داشته باشد، اما فعالان حقوق بشر ایران هم در آنجا حاضرند تا در مورد نقض حقوق اقلیتها، اقلیتهای دینی، مساله ی زنان و مسایل دیگری که به نوعی با تبعیض نژادی سروکار دارد، صحبت میکنند.

خانم افشین جم و آقای باطبی هم به آنجا آمده اند. کسان دیگری هم هستند. آیا میدانید که قرار است ایرانیها در این کنفرانس میدانید چه مسایلی صحبت کنند؟

ولی جامعه ی جهانی بهایی و فدراسیون بین المللی حقوق بشر و انجمن حقوق بشر در ایران، بیانیه ای دادند که چون آقای احمدینژاد دارد در این کنفرانس شرکت میکند، نشاندهنده ی این است که به تمام مواردی که در این کنفرانس و مخصوصاً در کنفرانس دوربان که اولی بوده، اهمیت میدهد.

بنابراین این سازمانهای غیردولتی از دولت ایران و از آقای احمدی نژاد خواستارند که تمام مسایل نقض حقوق بشر اقلیتهای قومی، اقلیتهای مذهبی و زنان را بررسی کنند و قدم اول آقای احمدی نژاد این باشد که این مساله را در ایران بررسی و حل کند.

خانم علایی شما اشاره کردید که سال ۲۰۰۱ در دوربان و در نخستین کنفرانس مبارزه علیه تبعیض نژادی شرکت داشتید. فکر میکنید از آن زمان تاکنون این مسایل تبعیض آمیز در جمهوری اسلامی ایران چقدر تغییر پیدا کرده است؟

متاسفانه چیزی که ما الان میتوانیم ببینیم این است که وضعیت اقلیتهای قومی، وضعیت اقلیتهای مذهبی و تبعیض ضدزنان نه تنها بهتر نشده، بلکه در طول این چند سال اخیر بدتر شده است و این مساله ی خیلی مهمی است و ما امیدواریم که آقای احمدی نژاد که به ژنو میآیند، راجع به این موضوع هم پاسخگو باشند.

ایران تلاش کرد روز پنجشنبه بند مربوط به کشتار چند میلیونی یهودیان هولوکاست را از پیشنویس سند پایانی کنفرانس ژنو حذف کند. ولی کشورهای اتحادیه ی اروپا با این امر مخالفت کردند. آیا این بند همچنان در پیشنویس سند پایانی وجود دارد؟

تا جایی که ما میدانیم، چون که تمام این صحبتها بین دولتها و در پشت درهای بسته بوده و سازمانهای غیردولتی نمیتوانستند شرکت کنند، ایران سعی کرده است که اول این موضوع را از پیشنویس عوض کند که این امکان فراهم نشده است. ما امیدورایم پیشنویس همانطور که قبلاً تصویب شده بود، به خود کنفرانس برود و در آنجا تصویب شود.

به نظر شما بحث و گفت و گوهایی که در این کنفرانس انجام ميشود و مسایلی که به خصوص فعالان حقوق بشر ایران مطرح میکنند، چقدر میتواند در این کنفرانس و مقداری عوض شدن مسایل در ایران، تاثیر بگذارد؟

همیشه خیلی مهم است که مدافعان حقوق بشر و سازمانهای غیردولتی حقوق بشر راجع به تمام مسایل حقوق بشر صحبت کنند که بقیه ی کشورها راجع به این موضوع آگاه شوند.

مخصوصاً وقتی که آقای احمدی نژاد هم به ژنو میآیند، با صحبتهایی که با دولتهای دیگر و با کمیساریای عالی حقوق بشر خواهند داشت، راجع به موضوع نقض حقوق بشر در ایران هم صحبت کنند و این کشورها و یا خود کمیساریای عالی راجع به وضعیت حقوق بشر در ایران و این نوع تبعیضها با آقای احمدی نژاد هم صحبت کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید یا دنلود کنید:

mp3_field: 
 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community