پایان یک دهه حبس ناعادلانه مهوش ثابت

۲۸ شهريور ۱۳۹۶ (۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷)

جامعۀ جهانی بهائی، نیویورک- دوران زندان خانم مهوش ثابت، پس از ده سال حبس ناعادلانه و تحمل آزار و شرایط دشوار به پایان رسیده است. خانم ثابت یکی از هفت عضو گروه «یاران» است که سابقاً ادارۀ امور بهائیان ایران را به عهده داشتند و به اتهاماتی واهی زندانی شدند.

خانم ثابت در دوران حبس خود در زندان‌های مشهور و بدنام اوین و رجائی شهر، همواره به ابراز عشق و محبت خالصانه به همبندان خود شهرت داشت. خانم رکسانا صابری، روزنامه نگاری که در زندان اوین هم سلولی خانم ثابت و دیگر عضو گروه یاران خانم فریبا کمال آبادی بود، دربارۀ محبتی که این دو نثار سایر همبندان خود می نمودند و همچنین مراقبتی که از وی در دوران اعتصاب غذایش به عمل آوردند مطلب پراحساسي نوشته است.

خانم ثابت، معلم و مدیر سابق که با کمیتۀ ملی سوادآموزی در ایران همکاری داشت در دوران زندان به سرودن شعر پرداخت. آثار فوق‌العاده او جمع آوری و به انگلیسی ترجمه شده و در سال ۲۰۱۳ در قالب کتابی با عنوان اشعار زندان (Prison Poems) به چاپ رسیده است. این کتاب به خاطر کیفیت ادبی و موضوعات عمیق این اشعار به طرز گسترده‌ای مورد تقدیر و تحسین قرار گرفته است.

همانند سایر زندانیان عقیدتی و سیاسی، نویسندگان، رهبران فکری و شاعراني که در طول تاریخ بی‌گناه زندانی شده‌اند، افکار و اعتقادات خانم ثابت در اثر آزار و اذیت‌ها، قوت و قدرت بیشتری یافتند.

رنج‌های این شاعر، توجه‌ها را به این مجموعه شعر تأثیرگذار جلب کرد و باعث شد تا انجمن جهانی قلم در كمپيني كه در دفاع از نويسندگان تحت ظلم و ستم برگزار كرد خانم ثابت را معرفي كند. همچنين لاسه تورسن (Lasse Thoresen) آهنگسازي كه جوايز زيادي كسب كرده بر اساس اين اشعار يك قطعه موسيقي تنظيم كرد كه اوايل امسال در فستیوال بین‌المللی موسيقي اسلو اجرا شد.

خانم ثابت كه حال ۶۴ ساله است در ماه مارس ٢٠٠٨ دستگير شد. شش عضو ديگر گروه ياران در اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ (مه ۲۰۰۸) دستگیر شدند. تمامی این هفت نفر برای هفته‌ها در سلول انفرادی محبوس، از تماس با دنیای بیرون محروم بودند و رفتارهای سخت و طاقت‌فرسا و فشارهای روانی و جسمی بسیاری را متحمل شدند.

خانم دوگال، نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متحد در نیویورک، گفت: «اگرچه خانم ثابت از زندان آزاد شده است اما همچنان از آزادی کامل برخوردار نخواهد بود. او به اجتماعی برمی گردد که در آن جوانان بهائی از احراز تحصیلات عالی و شغل‌های دولتی محرومند، اجتماعی که در آن حملات به مغازه‌های کوچک بهائیان در حال افزایش است و قبرستان‌ها تخریب می‌شوند، بهائیان در رسانه‌های دولتی هر روز مورد تخریب شخصیتی قرار می‌گیرند و به خاطر عقایدشان بی‌دلیل دستگیر و زندانی می‌شوند.»

شش عضو دیگر گروه یاران که در حال حاضر در زندان هستند، خانم فریبا کمال آبادی ۵۵ ساله، آقای جمال‌الدین خانجانی ۸۳ ساله، آقای عفیف نعیمی ۵۵ ساله، آقای سعید رضایی ۵۹ ساله، آقای بهروز توکلی ۶۵ ساله و آقای وحید تیزفهم ۴۳ ساله نیز در ماه‌های آینده دوران محکومیت خود را به پایان می‌رسانند.

خانم دوگال گفت: «امید ما این است که آزادی این افراد فصل جدیدی را در نحوۀ رفتار با بهائیان ایران رقم بزند و حکومت موانع موجود برای تحقق وعده خود مبنی بر ایجاد عدالت به طرزی یکسان برای همۀ ایرانیان را رفع نماید.»

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community