بازداشت آقاى على احسانى در سمنان

۲۵ فروردين ۱۳۸۸ (۱۴ آوریل ۲۰۰۹)

آخرین خبرها از ایران:

روز ۱۷ فروردين ۱۳۸۸ (۶ آوريل ۲۰۰۹) آقاى على احسانى به دفتر وزارت اطلاعات در سمنان احضار و بلافاصله بازداشت شد. متعاقباً از وى خواسته شد مبلغى معادل پنجاه هزار دلار وثيقه ارائه کند. اما پس از ارائۀ اين وثيقه، مسئولين از پذيرفتن آن خوددارى کردند و آقاى احسانى در زندان ماند. از آن زمان خانواده آقاى احسانى موفق به ملاقات او نشده اند. آقايان عادل فنائيان، عباس نورانى و طاهروردى اسکندريان، که آنها نيز در سمنان زندانى هستند، در ملاقات اخير با خانواده هايشان اطلاع داده اند که آقاى احسانى نيز در سلول آنها زندانى است و موهاى او را از ته تراشيده اند.

آقاى احسانى يکى از بيست بهائى است که خانه هايشان در ۲۵ آذر ۱۳۸۷ (۱۵دسامبر ۲۰۰۸) مورد حملۀ مأموران قرار گرفت. اخيراً معلوم شده است که مأمورين وزارت اطلاعات پس از بازرسى خانۀ آقاى احسانى به فروشگاه لوازم پزشکى و دندانپزشکى او رفته و بدون داشتن مجوز قانونى و حکم تجسس کليه کالاهاى فروشگاه را ضبط و محل را لاک و مهر کرده اند. اين فروشگاه در ماه فوريه بازگشائى شده بود.

آقاى احسانى بارها تلاش کرده است که کالاهاى ضبط شده اش را از مأمورين دولتى پس بگيرد اما تا به حال در اين زمينه توفيقى نداشته است. اما در نتيجه همين پيگيرى ها به طور شفاهى به آقاى احسانى اطلاع داده شد که وى به ’تبليغ عليه نظام‘، ’داشتن دستگاه گيرنده ماهواره‘ و ’فروش اجناس قاچاق‘ متهم شده است. همچنين به آقاى احسانى گفته شد که دو اتهام اول به چندين نفر ديگر از کسانى که خانه هايشان در ۲۵ آذر (۱۵ دسامبر) گذشته مورد حمله قرار گرفته نيز وارد شده است.

در پاسخ درخواست آقاى احسانى که اين اتهامات را به طور کتبى ابلاغ کنند مقامات مسئول گفتند که به آنها دستور داده شده هيچ سند کتبى در اختيار بهائیان گذاشته نشود.

آقاى احسانى ششمين فرد بازداشت شده از جمع بيست خانواده بهائى است که خانه هايشان در آذر ۱۳۸۷ (دسامبر ۲۰۰۸) مورد حمله مأمورين قرار گرفت. خانم صهبا رضوانى (فنائيان) در همان روز، آقاى پويا تبيانيان در روز ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ (۸ مارس ۲۰۰۹)، و آقايان عادل فنائيان، عباس نورانى، و طاهروردى اسکندريان، در روز ۱۵ دی ۱۳۸۷ (۴ ژانويه ۲۰۰۹) بازداشت شدند.