برنامهٔ جدید «تلویزیون گفتمان» در آذربایجان مسائل مهم اجتماعی را بررسی می‌کند

۲۶ شهريور ۱۴۰۰ (۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱)

باکو، آذربایجان - دفتر امور خارجی بهائیان این کشور یک برنامهٔ بحث و گفتگوی ویدئویی جدید را راه‌اندازی کرده که به بررسی دغدغه‌های ملی در آذربایجان می‌پردازد.

رمضان عسگرلی از اعضای این دفتر توضیح می‌دهد که این برنامه با عنوان «تلویزیون گفتمان» در راستای تلاش‌های جامعهٔ بهائی آذربایجان برای مشارکت در گفتمان‌های رایج کشور در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.

وی می‌گوید: «در طول این سال‌ها، متوجه شده‌ایم که فضاهای اجتماعی محدودی برای بررسی یک موضوع در طول زمان به طور پیوسته وجود دارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم برنامهٔ بحث و گفتگویی ایجاد کنیم که به طور مستمر به مجموعه‌ای از موضوعات مانند برابری زنان و مردان، نقش آموزش اخلاقی در ایجاد توانمندی خدمت به جامعه، نقش رسانه‌ها در جامعه و هماهنگی علم و دین بپردازد.»

آقای عسگرلی در ادامه توضیح می‌دهد که بسیاری از مردم آذربایجان تبادل نظراتشان را به صورت آنلاین انجام می‌دهند و به همین دلیل شبکه‌های اجتماعی به عنوان بستری برای ارائهٔ این برنامه ویدئویی انتخاب شد، هرچند گسستگی بحث و گفتگوهای آنلاین باعث می‌شود نتوان به آسانی تکامل فکر در یک موضوع خاص را مشاهده کرد.

وی می‌افزاید: «امیدواریم با ساخت این برنامه، فضای بحث و گفتگویی را برای کنشگران اجتماعی مختلف فراهم کنیم تا بتوانند مسائل را عمیق‌تر بررسی کنند و با گذشت زمان مردم شاهد رشد تفکر باشند.»

در برنامهٔ اخیر با موضوع برابری زنان و مردان که از اصول بهائی است، عادله نظر، شاعر، با ابراز قدردانی ازاین پروژه گفت: «ترویج گفتمان برابری در فضاهای آنلاین کمک زیادی به تقویت درک این اصل مهم خواهد کرد. به عنوان یکی از علاقه‌مندان به طاهره (یکی از چهره‌های سرشناس تاریخ سال‌های اول دیانت بهائی) معتقدم که باید هرچه بیشتر در خصوص آموزه‌هایی که او برای آن‌ها تلاش می کرد، صحبت کنیم.»

فواد ممدوف (Fuad Mammadov)، رئیس انجمن ملی فرهنگ و مهمان یکی از قسمت‌های این برنامه با موضوع هماهنگی علم و دین اظهار داشت: «این ابتکار مشارکت مهمی در اجتماع ماست.»

  1. 4
  2. 3
  3. 2
  4. 1
  • سمیناری با موضوع شبکه‌های اجتماعی و تأثیر آن بر اجتماع که توسط دفتر امور خارجی بهائیان…

  • نگاهی به پشت صحنهٔ قسمت اخیر «تلویزیون گفتمان» یکی از پروژه‌های دفتر امور خارجی بهائیان…

  • برنامهٔ دیگری نگاهی داشت به نقش آموزش اخلاقی در پرورش توانمندی خدمت به اجتماع

  • برنامهٔ اخیر که به بررسی یکی از اصول دیانت بهائی، برابری زن و مرد، می‌پردازد.  

دکتر ممدوف ادامه داد: «این گفتگوها اغلب تنها در سطح دانشگاهی مورد بحث قرار می‌گیرند.» اما این برنامه کمک می‌کند تا افراد بیشتری در این گفتگوها شرکت کنند.»

آقای عسگرلی با نگاهی به آیندهٔ این برنامه توضیح می‌دهد که دفتر امور خارجی امیدوار است این برنامه بتواند فرضیات مأیوس‌کننده‌ درباره‌ی ماهیت انسان را که منکر توانمندی انسان برای فراتر رفتن از خشونت و اختلاف هستند به چالش بکشد.

او می‌گوید: «بسیاری از پیام‌هایی که در رسانه‌ها ترویج می‌شوند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به طبیعت پست‌تر انسان دامن می‌زنند. امیدواریم گفتگوهای این برنامه بتواند بر ماهیت معنوی مردم تاکید کند و با این کار الهام‌بخش اقداماتی برای پیشرفت اجتماع‌‌مان باشد.»

برنامه‌های «تلویزیون گفتمان» را می‌توانید در این کانال یوتیوب مشاهده کنید.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community