گرامیداشت صدمین سال ورود آئین بهائی به استرالیا توسط نخست وزیر و نمایندگان پارلمان

۲۳ آبان ۱۳۹۹ (۱۳ نوامبر ۲۰۲۰)

کانبرا، استرالیا- نخست‌وزیر استرالیا، اسکات موریسون (Scott Morrison) و دیگر رهبران ملی، قدردانی صمیمانۀ خود را از جامعۀ بهائی استرالیا به مناسبت صدمین سال شکل‌گیری این جامعه در این کشور ابراز داشتند.

نخست‌وزیر گفت: «آئین بهائی، آئین احترام و شمول‌پذیری است. بهائیان از طریق ارزش‌های برابری، حقیقت و احترام، به خیر اجتماعی در کشور ما کمک می‌کنند. این ارزش‌ها نمایانگر تعهد ملی برای دستیابی به اجتماعی غنی و چندفرهنگی و متشکل از باورهای متنوع است... در ۱۰۰ سال گذشته، جامعۀ بهائی یک جامعهٔ دینی سخاوتمند و ارزشمند در جامعۀ استرالیا بوده است. ایمان همان‌قدر که به اعتقاد مرتبط است به اتصال و پیوند داشتن نیز مرتبط می‌شود. ایمان دربارهٔ جامعه است و ما را از بسیاری جهات به هم نزدیک می‌کند.»

نخست‌وزیر با اشاره به شرایط چالش‌انگیزی که برگزاری مراسم صدمین سال شکل‌گیری جامعهٔ بهائی در این کشور را تحت تاثیر قرار داده گفت: «می‌خواهم از جامعۀ بهائی تشکر کنم که به حفظ سلامت کل اجتماع در دوران همه‌گیری جهانی کرونا متعهد ماندید و راه‌های متفاوتی برای برگزاری جشن‌ها و ارتباط اعضای جامعهٔ خود پیدا کرده‌اید... امیدوارم امیدی که در دل همهٔ ماست و اهمیت ایمان، ما را برای گذر از چالش‌هایی که همگی با آن مواجهیم کمک کند.»

روز سه‌شنبه سخنرانی ضبط شدۀ نخست‌وزیر در یک مراسم پارلمانی به مناسبت سالگرد تولد حضرت بهاءالله در مجلس پارلمان کانبرا پخش شد. میهمانان دولتی شامل ۱۴ نمایندهٔ پارلمان و نمایندگانی از جوامع دینی، دیپلمات‌ها و سایر سازمان‌ها بودند که تعداد محدودی از آن‌ها به صورت حضوری و دیگران آنلاین به این جمع پیوستند.

در پی سخنان نخست‌وزیر، دیگر رهبران ملی نیز احساسات مشابهی ابراز داشتند. آنتونی آلبانز (Anthony Albanese)، رهبر اپوزیسیون در پیامش گفت: «آئین بهائی به ما می‌آموزد که ما همه اعضای برابر یک خانوادۀ بشری هستیم که در این سیارهٔ مشترک گرد هم آمده‌ایم... شما دلایل بسیاری برای جشن گرفتن دارید از جمله جو جامعه‌تان، اصول وحدت، انسجام اجتماعی‌ و عشق و احترام شما به تمام بشریت.»

مجلس سنای استرالیا روز پنجشنبه، بعد از این رویدادها به اتفاق آرا بیانیه‌ای را تأیید کرد و در آن «از برگزاری مراسم تولد حضرت بهاءالله و بزرگداشت صدمین سال ورود آئین بهائی به استرالیا ابراز خوشحالی» کرد.

 1. 8
 2. 7
 3. 6
 4. 5
 5. 4
 6. 3
 7. 2
 8. 1
 • جامعۀ بهائی صدمین سال ورودش به استرالیا را جشن می‌گیرد. تاریخ آئین بهائی در استرالیا از…

 • عضو پارلمان، جیسون فلینسکی (سومین نفر از چپ) به همراه نمایندگان جامعۀ بهائی طی بازدید از…

 • هفتۀ گذشته نمایندهٔ پارلمان، جیسون فلینسکی (Jason Falinski)، طی بازدید از معبد بهائی سیدنی به…

 • نمایندهٔ پارلمان، میشل رولاند (در وسط)، همراه با نمایندگان جامعۀ بهائی، در مراسم…

 • میهمانان دولتی شامل ۱۴ نمایندهٔ پارلمان و نمایندگانی از جوامع دینی، دیپلمات‌ها و سایر…

 • آنتوی آلبانز، رهبر اپوزیسیون، در پیام خود در ضیافت پارلمانی به مناسبت سالگرد تولد حضرت…

 • سخنان ضبط شدۀ نخست‌وزیر به مناسبت سالگرد تولد حضرت بهاءالله و صدمین سال ورود جامعۀ بهائی…

 • در مراسم پارلمانی که به مناسبت سالگرد تولد حضرت بهاءالله و صدمین سال ورود جامعۀ بهائی به…

قدمت آئین بهائی استرالیا به سال ۱۹۲۰ برمی‌گردد، زمانی که دو بهائی به نام‌های جان هنری هاید دان (John Henry Hyde Dunn) و کلارا دان (Clara Dunn) از آمریکا به استرالیا وارد شدند. در نتیجۀ تلاش‌های اولیۀ ایشان، این جامعه رشد کرده است و امروز طیف گسترده‌ای‌ از مردمی را در برمی‌گیرد که در پیشرفت مادی و معنوی اجتماعشان مشارکت دارند.

هفتۀ گذشته نمایندهٔ پارلمان، جیسون فلینسکی (Jason Falinski)، طی بازدید از معبد بهائی سیدنی به مناسبت مراسم صدمین سالگرد ورورد آئین بهائی به این کشور گفت: «این واقعیت که بهائیان انتخاب کرده‌اند که مراسم صدمین سالگرد شکل‌گیری جامعه‌شان را با گرد هم ‌آوردن افراد کنار هم جشن بگیرند، حاکی از مشارکت عظیم آن‌ها در استرالیا و در حقیقت کل جهان است.»

«مشارکت شما در جامعۀ ما همواره رو به افزایش است... پیام شما و باورهای شما به وحدت، هماهنگی و خرد چیزی است که همۀ ما، خصوصاً افرادی از جوامع مختلف در سرتاسر استرالیا، نه تنها باید قلباً آن را بپذیرند بلکه باید هر روز سعی در عملی کردنش داشته باشند.»

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community