«دانشگاه نور» آموخته‌ها از موج اول بیماری ویروس کرونا را به کار می‌بندد

۱۸ مهر ۱۳۹۹ (۹ اکتبر ۲۰۲۰)

سانتاکروز، بولیوی- با وجود چالش‌هایی که همهٔ موسسات آموزشی با آن‌ها مواجه هستند، دانشگاه نور در بولیوی با بکارگیری یادگیری‌ها از موج اول بیماری ویروس کرونا تلاش کرده است تا خود را به سرعت با شرایط کنونی وفق دهد.

این موسسهٔ آموزشی که از آموزه‌های دیانت بهائی الهام می‌گیرد، دو جنبه از یادگیری‌ها را در این مقطع ضروری یافته است. یکی لزوم مشارکت دانشجویان و رها نشدن آن‌ها به حال خود است. جنبهٔ دیگر، لزوم بررسی و شناخت دقیق تکنولوژی‌هایی است که با شرایط کنونی متناسب باشند.

ویلیام شعاعی، رئیس دانشگاه می‌گوید: «در این مدت همهٔ کارکنان دانشگاه بسیار باملاحظه رفتار کرده‌اند. برای مثال، با دانشجویان تماس ‌می‌گیرند تا نیاز‌هایشان را شناسایی کنند یا همهٔ کلاس‌های آنلاین را برای آن‌هایی که نتوانستند به جلسات وصل شوند ضبط ‌می‌کنند.»

کمیته‌ای مخصوص برای رسیدگی به نیازهای دانشجویان تشکیل شده است. این کمیته با دانشجویان دربارهٔ شرایط‌شان صحبت می‌کند و در صورت لزوم به آن‌ها در یافتن محل سکونت کمک می‌کند. همچنین از نیروهای متخصص برای توصیه‌های پزشکی و مشاوره نیز استفاده می‌شود.

استفادهٔ آگاهانه از تکنولوژی

دانشگاه با تغییر شیوه‌ٔ تدریس به صورت آن‌لاین، آگاهانه در حال انتخاب تکنولوژی‌های مناسب برای فعالیت‌هایش بوده است. آقای شعاعی می‌گوید: «ما متوجه این هستیم که معرفی هر تکنولوژی جدیدی پیامد‌هایی برای فرایندهای. آموزشی و روابط انسانی ما دارد زیرا هر تکنولوژی برای نوع خاصی از تعامل مناسب‌تر است و می‌تواند تاثیرات طولانی مدت داشته باشد.»

در ترم اول که در ماه مارس شروع شد، بعضی از اساتید سخنرانی‌های خود را به شکل ضبط شده در اختیار دانشجویان قرار دادند و از طریق پیام‌های گروهی با آنان در تعامل بودند. اگر چه این باعث می‌شد تا درس‌ها به راحتی در دسترس قرار گیرد، اما تجربهٔ یادگیری جمعی دانشجویان از دست رفته بود. بعضی از دانشجویان در کلاس‌هایی که از طریق گفتگو‌های ویدئویی برگزار می‌شد، کمتر مشارکت می‌کردند.

 1. 7
 2. 6
 3. 5
 4. 4
 5. 3
 6. 2
 7. 1
 • این عکس قبل از بحران کنونی سلامتی گرفته شده است. یک جنبهٔ مهم از وفق یافتن با شرایط جدید،…

 • همهٔ تغییراتی که امسال دانشگاه نور ایجاد می‌کند به آن اجازه می‌دهد که نه تنها مکانی…

 • در دیدگاه دانشگاه نور، آموزش بیش از انتقال اطلاعات و دانش است. آقای شعاعی می‌گوید:…

 • با روی آوردن به تدریس و مطالعهٔ آنلاین، این دانشگاه آگاهانه در حال انتخاب تکنولوژی‌های…

 • با روی آوردن به تدریس و مطالعهٔ آنلاین، این دانشگاه آگاهانه در حال انتخاب تکنولوژی‌های…

 • ویلیام شعاعی، رئیس دانشگاه می‌گوید: «همهٔ کارکنان دانشگاه توجه خاصی به شرایط دارند.…

 • دانشگاه نور که ۳۸ سال پیش در سانتاکروز تاسیس شد، اکنون به یک مرکز آموزشی مهم در بولیوی…

در دیدگاه دانشگاه نور، آموزش بیش از انتقال اطلاعات و دانش است. آقای شعاعی می‌گوید: «قسمت عمده‌ای از فرآیند یادگیری در تعامل میان دانشجویان مختلف و اساتید اتفاق می‌افتد، چیزی که محتوای یک دوره به تنهایی نمی‌تواند آن را فراهم کند. افرادی که در انزوا درس می‌خوانند می‌توانند موضوع درس را یاد بگیرند، اما از نظرمهارت‌های اساسی، نگرش‌ها و خصوصیات اخلاقی و معنوی که برای مشارکت موثرتر در اجتماع ضروری هستند، بهتر است تا در کنار افراد مختلف کار کرد و همراه آنان یاد گرفت. به همین دلیل یک جنبهٔ مهم از کار ما حفظ تعامل هر چه بیشتر میان کارکنان و دانشجویان بوده است.»

درک وسیع‌تری از آموزش

آقای شعاعی توضیح می‌دهد که اگر چه همه‌گیری جهانی کرونا چالش‌های بی‌شماری را ایجاد کرده است، با این حال دانشگاه فرصت‌های جدیدی را برای تقویت رویکرد‌های آموزشی مشاهده می‌کند. او می‌گوید: «ما تنها سعی بر شبیه‌سازی ساز و کارها و الگو‌های قبلی نداریم بلکه فعالانه تلاش می‌کنیم تا تجربه‌های آموزشی را به نحوی بهبود بخشیم که پیش از این حتی برایمان قابل تصور نبود.»

«از آنجایی که اساتید و دانشجویان پذیرای یادگیری درباره‌ٔ شیوه‌های جدید تعامل از طریق استفاده از تکنولوژی‌ بوده‌اند، یادگیری دیگر محدود به ساعت یا مکان مشخصی نیست. برای مثال، دانشجویان هنگامی که سوال دارند، در گروه‌های پیام‌رسانی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و اساتید و دیگر دانشجویان پاسخ می‌دهند یا مواد آموزشی تکمیلی را در اختیارشان می‌گذارند. ذهن‌های ما روی تدریس حضوری شکل گرفته بود اما حال سازوکارها ارگانیک‌تر هستند. استاد بیش از آن که فردی باشد که روبرو کلاس می‌ایستد و دانش را منتقل ‌می‌کند، نقش یک تسهیلگر را دارد. با توجه به این که فرایند یادگیری بسیار جذاب‌تر و مشارکتی‌تر از قبل شده است، نیاز به مفهوم‌سازی مجدد برخی از موضوعات را داشته‌‌ایم.»

بینش جدید دانشجویان

دانشجویی به اسم رومینا در مورد تغییرات در شیوهٔ آموزش می‌گوید: « اگرچه وضعیت فعلی کلاس‌های مجازی مشکلات خودش را دارد اما پشتکار و توجه دانشگاه ما را تشویق به ادامه می‌کند و ابزارهای لازم نیز برایمان فراهم شده است.»

یک ویژگی منحصر به فرد در رویکرد دانشگاه نور این است که این دانشگاه خدمت به اجتماع را به عنوان عنصری اساسی در زندگی فرد ترویج می‌دهد.

رومینا اضافه می‌کند: «‌روح خدمت که ما در دانشگاه نور پرورش می‌دهیم باعث شده که در طی این بحران انفعال پیشه نکنیم بلکه با کمک دوستانمان و دیگران سعی در تسکین رنج و دردها داشته‌ایم.»

همهٔ تغییراتی که امسال دانشگاه نور ایجاد می‌کند به آن اجازه می‌دهد که نه تنها مکانی برای آموزش باشد بلکه همچنان به فعالیت خود به عنوان مجموعه‌ای از افراد که به صورت جمعی برای بهبود شرایط اجتماعشان تلاش می‌کنند ادامه دهد.

ساسان از دانشجویان سال آخر می‌گوید: «می‌توان احساس کرد که دانشگاه امسال روح جدیدی دارد. این را می‌توان در مکالمات دوستان با یکدیگر و در تعهدشان برای خدمت به هموطنان خود با حس هدفمندی بیشتر مشاهده کرد.»

«همه‌گیری جهانی کرونا باعث تقویت هویت دانشجویان دانشگاه نور شده است که به عنوان بخشی از آموزش خود، دارند یاد می‌گیرند متوجه نیاز‌های اجتماع‌شان باشند و در این شرایط دشوار از یکدیگر حمایت کنند.»

دانشگاه نور که ۳۸ سال پیش در سانتاکروز تاسیس شد، اکنون به یک مرکز آموزشی مهم در بولیوی تبدیل شده است. این دانشگاه طیفی از رشته‌های هنری و علمی را ارا‌ئه می‌کند و بر پرورش توان‌مندی‌های اخلاقی به عنوان یک جنبه مهم در همهٔ رشته‌ها تاکید می‌کند.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community