کارکنان بخش درمان از نقش مهم جامعه در همه‌گیری جهانی کرونا می‌گویند

۱۱ شهريور ۱۳۹۹ (۱ سپتامبر ۲۰۲۰)

جوبرتن، آفریقای جنوبی- پزشکان، پرستاران و سایر کارمندان بخش درمان در ماه‌های گذشته به طرز خستگی‌ناپذیری برای محافظت از مردم در مقابل ویروس کرونا در سراسر جهان مشغول فعالیت بوده‌اند. سرویس خبری جامعه جهانی بهائی با بعضی از بهائیانی که در این عرصه فعالیت دارند گفتگویی انجام داده تا از طریق نمونه‌هایی عملی نقش مهم پیوندهای اجتماعی را در مقابله با بحران مورد توجه قرار دهد.

دکتر سینا پرستاران توضیح می‌دهد چگونه کلینکی که در جوبرتن، آفریقای جنوبی مسئول اداره آن است از قوای جامعه برای پاسخگویی به نیازهای مختلفی که در دوران بحران شکل گرفته بهره برده است «وقتی متوجه این حقیقت باشیم که هر انسانی پتانسیل خدمت به اجتماع را دارد، فرصت‌های جدیدی خود را نمایان می‌سازد.»

دکتر پرستاران و همکارانشان با کمک بهبودیافتگان از ویروس کرونا شبکه‌ای آنلاین به وجود آورده‌اند تا مردم منطقه بتوانند تجربه‌شان را در اختیار دیگران قرار دهند. این شبکه به افراد اجازه می‌دهد تا حمایت عاطفی خود را نسبت به کسانی که به دلیل کووید-۱۹ در حال گذراندن دوران قرنطینه و یا نقاهت هستند ابراز کنند و در مسائل غیرپزشکی به پرسش‌های یکدیگر پاسخ دهند.

پراکاش کاوشال (Prakash Kaushal) یک مقام ارشد پزشکی در ایندور هند در مورد اهمیت زندگی معنوی یک جامعه برای یاری رساندن به بیماران توضیح می‌دهد. «جامعه نقش عظیمی در ایجاد محیطی حمایت‌گرانه برای بیماران و خانواده‌هایشان دارد. این امر می تواند از طریق دعا خواندن با یکدیگر، ارتباط مداوم و در صورت نیاز، تهیه مایحتاج صورت بگیرد. در این برهه از زمان بیماران و خانواده‌هایشان نیاز به محبت جامعه دارند. همراهی جامعه با آن‌ها از طریق حمایت، محبت و دعا به حفظ روحیه‌شان کمک می‌کند تا بتوانند با آرامش، اطمینان و ایمان به خدا به بیماری غلبه نمایند.»

در روزهای اولیه همه‌گیری جهانی کرونا، نسیم احمدیه پزشکی در بیمارستان کنزاس‌سیتی در ایالات متحده، متوجه شد که دوستی‌های صمیمانه‌ای که بر اثر سال‌ها تلاش‌های جامعه‌سازی بهائیان آن شهر شکل گرفته می‌توانند کمک‌رسانی به ساکنان محله‌هایی را که تعداد مبتلایان به ویروس در آن‌ها در حال افزایش بود تسهیل کنند.

دکتر احمدیه و سایرین به سرعت منابعشان را برای پاسخ‌گویی به یک نیاز فوری بسیج کردند: ترجمه و پخش اطلاعات صحیح درباره ویروس به زبانی که در این محله صحبت می‌شود. اخیراً نیز افرادی که در این تلاش‌ها سهیم بوده‌اند، با رعایت مقررات بهداشتی وضع شده توسط دولت - فضاهایی برای گفتگو ایجاد کردند تا ساکنین محله بتوانند در مورد شیوه‌های مختلف پیشگیری از این بیماری با هم مشورت کنند.

همه این شاغلین بخش درمان توضیح می‌دهند که با وجود خستگی جسمی و ذهنی که هر روز تجربه می‌کنند، آگاهی از واقعیت معنوی به آن‌ها کمک می‌کند تا از منبع بیکرانی از انرژی و قدرت بهره‌مند شوند. کگوموتسو مابیلین (Kgomotso Mabilane)، یک متخصص بیهوشی در بیمارستانی در آفریقای جنوبی که وظیفه مدیریت شیوع ناگهانی بیماری ویروس کرونا در منطقه پریتوریا (Pretoria) را به عهده داشت، توضیح می‌دهد که پیوستن به دیگران برای دعا و تفکر بر مفاهیم عمیقی که در آموزه‌های بهائی ارائه شده، به او و همکارانش کمک کرده تا این دوران دشوار را با امید و اراده پشت سر بگذارند.

  1. 3
  2. 2
  3. 1
  • نسیم احمدیه پزشکی در بیمارستان کنزاس‌سیتی در ایالات متحده، متوجه شد که دوستی‌های…

  • تلاش‌ها در کنزاس‌سیتی در ایالات متحده برای بسیج نیروهای محلی جهت پاسخگویی به نیازهای…

  • گروهی از جوانان در سوِتو Soweto در آفریقای جنوبی، در جلسه دعایی که در فضای باز و با رعایت…

دکتر مابیلین می‌‌گوید: «یکی از مشکلات بیماری کووید-۱۹ این است که مردم را منزوی می‌کند. در چنین شرایطی عضوی از یک جامعه بودن و دریافت حمایت از دیگران ضروری است. جلسات دعا و نیایشی که به صورت آنلاین با دوستانم برگزار می‌کنیم نه تنها در زمان سختی، آرامش و امید به ارمغان می‌آورد بلکه به ذهنم اجازه می‌دهد که مشکلاتی که هر روز با آن مواجه هستیم را به چشمی دیگر ببینم و متوجه سرور خدمت به دیگران و فرصت‌های موجود برای رشد شخصی باشم. این طور است که هر روز به خانه می‌روم و باز نیرو و انرژی لازم برای خدمت به بیماران بیشتری را به دست می‌آورم.»

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community