آفریقا: یک معبد قد برمی‌افرازد در حالی که انتظارها برای معبد دیگر به اوج می‌رسد

۲۳ خرداد ۱۳۹۹ (۱۲ ژوئن ۲۰۲۰)

ماتوندا، کنیا- با وجود اینکه دو معبد بهائی کنیا و جمهوری دموکراتیک کنگو در مراحل مختلف ساخت قرار دارند، اما هر دو جلوه‌هایی از روح امید و وحدت را فراهم آورده‌اند.

استفان موانگی (Stephen Mwangi) مدیر پروژهٔ معبد بهائی در حال ساخت در ماتوندا، کنیا می‌گوید: «معبد در حال ساخت حتی در همین مرحله نیز به نمادی از وحدت در این نواحی تبدیل شده است. مردم به اینجا می‌آیند تا ببینند چه اتفاقی دارد می‌افتد؟»

از قبل از شروع ساخت معبد تا به امروز، مردم از پیشینه‌های دینی مختلف از دهکده‌های اطراف در محل ساخت معبد جمع می‌شوند و به نیایش دسته جمعی می‌پردازند. تعداد فزاینده‌ای از ساکنین منطقه، با احساس تعلقی که نسبت به پروژه دارند، در امور مختلف، از جمله مراقبت از گلخانه‌ای که در محوطهٔ ساخت و ساز برپا شده، به کمک و همیاری می‌پردازند.

محل ساخت و ساز معبدها همچنین به مکانی برای گرد هم‌ آمدن جوانان شرکت‌کننده در برنامه‌های آموزشی بهائی تبدیل شده است، برنامه‌هایی که هدفشان پرورش توانمند‌هایی برای خدمت است. ویوین (Vivian) جوانی از اهالی ماتوندا می‌گوید: «عبادت خداوند در ما تغییر و تحول درونی ایجاد می‌کند که اثرات آن در نمود بیرونی دارد، این یعنی به عمل تبدیل کردن ایمان‌مان به شکل خدمات خالصانه.»

وزلی (Wesley) جوان دیگری از همان منطقه می‌گوید: «وقتی مردمانی از ادیان مختلف در این پروژه و در جلسات دعایی که در محل ساختمان معبد برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند، متوجه می‌شوند که این معبد نمادی از یگانگی بشر و بهبود اجتماع از طریق اقدامات خیر است.»

با وجود چالش‌هایی که بر اثر بیماری عالم‌‌گیر ویروس کرونا ایجاد شده ‌است، بهائیان کنیا و جمهوری دموکراتیک کنگو همچنان مداومت کرده و با رعایت مقررات بهداشتی تصویب شده توسط دولت‌هایشان، راه‌های خلاقانه‌ای برای پیشبرد پروژه‌های ساخت معبد یافته‌‌‌اند.

با تکمیل پی‌ریزی فونداسیون ساختمان مرکزی معبد کنیا، نُه دیوار ساختمان معبد ساخته شده‌اند و تکیه‌گاه‌های لازم برای قرار گرفتن سقف باشکوه معبد که به شکل شیب‌دار طراحی شده فراهم می‌شوند.

 1. 9
 2. 8
 3. 7
 4. 6
 5. 5
 6. 4
 7. 3
 8. 2
 9. 1
 • پیروان ادیان مختلف از محله‎‌های اطراف و از سرتاسر کشور که به آماده‌سازی محل ساخت معبد…

 • عکس قبل از بحران جهانی سلامت گرفته شده است. علاوه بر آماده کردن زمین برای شروع ساخت و ساز…

 • تعداد فزاینده‌ای از ساکنین دهکده‌های مجاور، در امور مختلف، از جمله مراقبت از گلخانه‌ای…

 • عکس قبل از بحران سلامت جهانی کنونی گرفته شده است. از قبل از شروع ساخت معبد، مردم از…

 • عکس قبل از بحران جهانی سلامت کنونی گرفته شده است. از قبل از شروع ساخت معبد، مردم از…

 • افرادی از سنین مختلف که به طور مرتب در برنامه‌های آموزشی جامعهٔ بهائی کنیا شرکت می‌کنند…

 • عکس قبل از بحران سلامت جهانی گرفته شده است. افرادی از سنین مختلف که به طور مرتب در…

 • نمای هوایی از ساختمان مرکزی و زمین‌های اطراف معبد بهائی محلی در ماتوندا، کنیا

 • کار ساخت و ساز معبد بهائی محلی کنیا در حال پیشرفت است هر چند به دلیل بیماری عالم‌گیر…

در جمهوری دموکراتیک کنگو انتظارها برای پرده‌برداری از طرح معبد بهائی ملی این کشور به اوج خود رسیده است. محل ساخت این معبد که در پایتخت این کشور، در کینشاسا واقع شده است در حال حاضر در حال آماده سازی برای شروع ساخت و ساز است. داوطلبان محلی به همراه داوطلبانی از سرتاسر کشور، در حال کمک به آماده‌سازی محوطه برای شروع ساخت و ساز هستند و هرروز صبح برای دعا گرد هم می‌آیند.

سم کاتومبه ( Sam Katombe) مسئول جامعه برای هماهنگی پروژهٔ ساخت معبد کیناشاسا می‌گوید:

«عبادت همانند ریشه‌های یک درخت، مواد مغذی را از خاک عشق الهی جذب می‌کند و خدمت مثل شهدی است که به جامعه زندگی می‌‌بخشد. افرادی که وقت و انرژی خود را صرف آماده کردن محلی زیبا برای دعا و نیایش مردم کشورشان می‌کنند، به ساخت بنایی برای وحدت و محبت عمومی کمک می‌کنند.»

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community