برنامه‌های رادیویی الهام‌بخش در اوگاندا طی بحران

۱۶ فروردين ۱۳۹۹ (۴ آوریل ۲۰۲۰)

کیونگا، اوگاندا- در حالی که دستورالعمل‌های جدید بهداشت عمومی گردهمایی‌ها را ممنوع ساخته است، بهائیان این منطقهٔ روستایی به رادیو روی آورده‌اند تا با تشویق به نیایش در خانه، همسایگان خود را امید و سرور بخشند. این برنامه‌های روزانه گفتگوهایی میان اعضای خانواده‌ها راجع به اهمیت دعا به عنوان یک منبع قدرت در این شرایط فوق‌العاده سخت راه انداخته است.

هنگامی که رئیس جمهور اوگاندا دستورالعمل‌هایی را برای جلوگیری از انتشار بیماری ویروس کرونا (COVID-19) منتشر کرد، خواستار تعطیلی معابد برای چندین هفته شد. وی همزمان مردم کشورش از هر پیشینهٔ دینی را تشویق کرد تا به دعا و نیایش در خانه‌هایشان ادامه دهند.

بهائیان اوگاندا به واسطه تلاش‌هایشان برای پیشرفت اجتماعی در طی دهه‌های گذشته شاهد این بوده‌اند که چگونه جوامعی با پیوند‌های مستحکم دوستی و خصیصهٔ‌ نیایش می‌توانند در دوران بحران، استقامت فوق‌العاده‌ای از خود نشان دهند.

دریک نانگولی (Drake Nangoli) یکی از اعضای جامعهٔ بهائی اوگاندا می‌گوید: «در شرایطی که غم و ناامیدی عدهٔ زیادی از مردم را دچار می‌کرد، شروع به جستجوی راه‌هایی برای الهام بخشیدن همشهریان، خواهران و برادرانمان در کشور نمودیم. از آنجایی که همنشینی بین افراد محدود شده بود، نگاهمان معطوف به استفاده از ایستگاه‌های رادیویی محلی و دیگر سرویس‌های پخش برنامه شد.»

به عنوان نمونه، در کیونگا، مسئولان محلی ابزار ارتباط جمعی دهکده را برای اجرای یک برنامهٔ شامگاهی نود دقیقه‌ای در اختیار بهائیان قرار داده‌اند. این وسیله بلندگویی است که در مرکز دهکده قرار دارد و در سکوت شبانگاهی می‌تواند به وضوح در چندین دهکده همسایه شنیده شود.

بهائیان محلی برنامه‌ای شامل تلاوت دعا و متون مقدس و بررسی نگرانی‌های مشترک اعضا دهکده اجرا می‌کنند. شنوندگان تشویق می‌شوند تا از دعا به عنوان یک منبع روزانهٔ انرژی معنوی و وسیله‌ای برای تأمل بر اینکه چگونه هر شخص می‌تواند رنج موجود در اجتماع را تسکین دهد، استفاده کنند.

  1. 3
  2. 2
  3. 1
  • عکس، ساکنین یک خانه را نشان می‌دهد. یک خانواده در کیونگا، اوگاندا بیرون خانه دورهم جمع…

  • عکس، ساکنین یک خانه را نشان می‌دهد. دعا و نیایش داخل خانه‌ها در کیونگا، اوگاندا. این…

  •  استودیویی کوچک و وسیلهٔ ارتباط جمعی که در مرکز کیونگا در اوگاندا قرار دارد. رهبر محلی…

جرالد موکونگو (Gerald Mukungu) یک جوان بهائی می‌گوید: «جوانان برای تقویت مکالمه‌ای که توسط این برنامه آغاز شده است چه می‌توانند بکنند؟ من شاهد مفید بودن این مکالمه بوده‌ام و تلاش خواهم کرد که آن را با خانواده و دوستانم ادامه دهم.»

رهبر محلی از این تلاش حمایت کرده است و اهالی دهکده را به گوش دادن، مشارکت در گفتگوها و دعا و نیایش در خانه‌‌هایشان تشویق می‌کند. آنتونی موسامالی (Anthony Musamali) رئیس موقت شورای کیونگا می‌گوید: «ما خرسندیم که با بهائیان در زمینهٔ کمک به مردم برای فهم اهمیت روی آوردن به دعا در این برههٔ طاقت‌فرسا همکاری می‌کنیم. اگر این فهم تقویت شود، می‌تواند نحوهٔ رفتار ساکنین را بهبود بخشد و آن‌‌ها را به انجام اقدامات متعالی الهام بخشد.»

یک رهبر محلی می گوید: «من تحت تاثیر این پیام قرار گرفتم و اکنون به این فکر می‌کنم که چگونه این گفتگو می‌تواند حتی پس از این برهه نیز ادامه پیدا کند. ما باید این مکالمه را استمرار بخشیم به نحوی که دعا و نیایش‌ها پیوسته ادامه پیدا کند.»

سایر جوامع در اوگاندا نیز با الهام از این تلاش‌ها، برنامه‌های مشابهی را از طریق ایستگاه‌های رادیویی محلی و وسایل ارتباط جمعی آغاز کرده‌اند.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community