آغاز پروژه‌ای تاریخی: پی‌ریزی آرامگاه حضرت عبدالبهاء شروع شد

۲۳ دي ۱۳۹۸ (۱۳ ژانویه ۲۰۲۰)

مرکز جهانی بهائی- کار ساخت و ساز آرامگاه حضرت عبدالبهاء آغاز شده است. محلی که برای این آرامگاه در نزدیکی باغ رضوان در عکا انتخاب شده، آماده شده و پی‌ریزی ساختمان در حال پیشرفت است.

بیت‌العدل اعظم در آوریل سال گذشته همزمان با عید رضوان در پیامی که بهائیان سرتاسر جهان را به شور و هیجان آورد، اعلام کردند: اکنون زمان آن فرا رسیده است که مقامی شایسته به عنوان محلّ استقرار ابدی رمس مطهّر حضرت عبدالبهاء بنا گردد. در ماه‌های گذشته از زمان اعلان طراح و رونمایی از طرح این آرامگاه بی‌نظیر در بزرگداشت شخصیت و مقام بی‌بدیل حضرت عبدالبهاء، شور و اشتیاق به اوج رسیده است.

همزمان با این پیشرفت‌ها، کار ساخت و ساز آرامگاه با بررسی دقیق ترکیب زمین و زهکشی سایت از طریق حفر ۲۹ چاهک شروع شد.

در مرحلهٔ بعد، به منظور تسهیل حرکت ماشین‌آلات سنگین بر روی خاک نرم حتی در آب و هوای مرطوب زمستان، یک سکوی ۵۰ سانتی متری از سنگ فشرده بر روی محوطه‌ای دایره‌ای شکل به قطر ۱۷۰ متر قرار گرفت که محوطۀ آرامگاه و زمین‌های اطراف آن را در بر می‌گیرد. شمع‌های بتنی که در حال حاضر فونداسیون ساختمان مرکزی بر روی آن‌ها در حال ساخت است در عمق ۱۵ متری در زمین ایجاد شدند.

در همین حال، تدارکات برای مراحل بعدی ساخت آغاز شده است: نقشه‌های تفصیلی معماری و محوطه‌سازی برای پیاده ساختن طرح اولیه در دست تهیه هستند و جستجوی منابع مناسب برای مصالح ساختمانی ادامه دارد.

همکاری با مسئولین منطقه ضروری بوده است، چه به منظور گرفتن مجوزهای لازم برای ساخت و ساز و چه برای معرفی پروژه به ساکنین محله‌های اطراف و یا تبادل نظر با مسئولین آثار باستانی اسرائیل برای حصول اطمینان نسبت به محافظت از تاریخ غنی این منطقه.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
  • محل ساخت آرامگاه حضرت عبدالبهاء آماده شده و اجرای فونداسیون ساختمان در حال پیشرفت است.

  • در محل ساخت آرامگاه حضرت عبدالبهاء، تجهیزات و مصالح برای اجرای فونداسیون آماده شده‌اند.

  • گمانه‌ها حفر شدند و آرماتورهای فولادی به شمع‌های بتنی ۱۵ متری اضافه شدند تا پایه‌ای…

  • حضرت عبدالبهاء سال‌های پایانی زندگی خود را در حیفا گذراندند و پیکر مبارکشان در اتاقکی در…

  •  در آوریل ۲۰۱۹ بیت‌العدل اعظم اعلان کردند که «مرقد منوّر حضرت عبدالبهاء در مسیر…

در طول فرآیند طراحی، عوامل ‌زیست محیطی به دقت مورد توجه قرار گرفته است. باغ رضوان که در زمینی کم ارتفاع در ساحل دریای مدیترانه قرار دارد با احداث دیوار حائل و سایر تأسیساتی که چندین سال پیش ساخته شدند، از خطر سیلاب محافظت شده است. آرامگاه بر روی خاکریزی با شیب ملایم ساخته خواهد شد که بنای مرکزی را چندین متر بالاتر از سطح دریا قرار می‌دهد.

حضرت عبدالبهاء چندین دهه ساکن عکا بودند. ایشان به عنوان یک زندانی و یک تبعیدی همراه با پدرشان، حضرت بهاءالله وارد این شهر شدند. با وجود وقایع ناگوار و سختی‌هایی که در عکا متحمل شدند، این شهر را خانهٔ خود می‌پنداشتند و خود را وقف خدمت به مردمانش به خصوص فقرای آن نمودند. با گذشت زمان ایشان در سراسر منطقه شناخته شدند و مورد احترام قرار گرفتند.

حضرت عبدالبهاء سال‌های آخر زندگی خود را در حیفا گذراندند و پس از درگذشت، پیکرشان در آرامگاه حضرت باب استقرار یافت. وقتی پیکر مبارک ایشان به این آرامگاه ابدی منتقل شود، عکا شاهد بازگشت شخصیتی خواهد بود که اثری جاودانه بر این شهر بر جا گذاشته است.

سرویس خبری جامعهٔ بهائی مراحل پیشرفت این پروژهٔ تاریخی را از طریق مقالات و یادداشت‌های کوتاه مورد پوشش قرار خواهد داد که در قسمت جدیدی از وب‌سایت منتشر خواهند شد.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community