اشتیاق جهانی برای دویستمین سالگرد، الهام‌بخش جوامع در سراسر اروپا

۱۸ شهريور ۱۳۹۸ (۹ سپتامبر ۲۰۱۹)

سرویس خبری جامعهٔ بهائی مجموعه‌ مقالاتی را در دست انتشار دارد که به تدارکات جشن‌های دویستمین سالگرد تولد حضرت باب می‌پردازند.

لیمریک، ایرلند- هیجان جهانی برای دویستمین سالگرد تولد حضرت باب موجب شکوفایی فعالیت‌ها در کشوری پس از کشور دیگر می‌شود. در اروپا، جوامع به مناسبت این سالگرد مهم با الهام از زندگی و آموزه‌های حضرت باب به ساخت موسیقی می‌پردازند، از طریق نمایش، تاریخ را زنده می‌کنند و تعهد خود به اقدامات سازنده را مضاعف می‌کنند.

در شهر لیمریک در ایرلند، تعداد فزاینده‌ای از جلسات مخصوص دعا و تأمل در منازل و اماکن عمومی، مردم را گرد هم جمع می‌کند. تریشا رینسفورد (Trisha Rainsford) از جامعهٔ بهائی این کشور می‌گوید: «ما در هفت هفتهٔ آینده تا جایی که بتوانیم مشعل‌های نور در شهر و کشورمان روشن خواهیم کرد.» بسیاری از ساکنین، درهای منازلشان را برای عبادت دسته‌جمعی باز کرده‌اند و فضایی ایجاد نموده‌‌‌اند که هر فردی بتواند در آن به تفکر و تأمل بپردازد.

در سرتاسر اروپا چندین نمایش به روی صحنه خواهد رفت. در شهر منتووا در ایتالیا، جلسه‌ای مشورتی دربارهٔ توسعه برنامه‌های آموزش روحانی در جامعه شامل نمایشی دربارهٔ لحظات مهم زندگی حضرت باب برگزار شد. این نمایش به حاضران کمک کرد که ارتباط میان وقایع تاریخی آن زمان و تلاش‌هایشان در زمان حال را ببینند.

در فرانسه نمایشنامه نویسی به نام مالین گیروت داکین همیشه مایل بوده که داستان زندگی طاهره، یکی از پیروان قهرمان حضرت باب را به روی صحنه ببرد. طاهره نخستین زنی بود که حضرت باب را به عنوان مظهر ظهور الهی شناخت. خانم گیروت داکین می‌گوید: «با نزدیک شدن دویستمین سالگرد تولد حضرت باب، احساس کردم زمان مناسب فرا رسیده است». این نمایشنامه بر قسمت پایانی زندگی طاهره تمرکز دارد، دوره‌ای که به دلیل اعتقادش به حضرت باب زندانی و در نهایت کشته شد. این نمایشنامه به عنوان بخشی از یک رویداد بزرگ‌تر در جنوب فرانسه به روی صحنه رفت. برنامه‌هایی برای اجرای این نمایش در تئاتر‌های محلی در نقاط دیگر فرانسه و سوئیس وجود دارد. خانم گیروت داکین می‌گوید: «طاهره با اراده و شجاعت به استقبال سرنوشت خود رفت.»

زندگی الهام‌بخش طاهره، موجب شده نمایش‌‌ها و فعالیت‌های دیگری برای زنده نگاه داشتن نقش مهم او صورت گیرد. برای مثال در مقدونیهٔ شمالی، به مناسبت دویستمین سالگرد تولد حضرت باب یک شاعر مشغول ترجمه اشعار طاهره به زبان مقدونیه‌ای است.

 1. 9
 2. 8
 3. 7
 4. 6
 5. 5
 6. 4
 7. 3
 8. 2
 9. 1
 • در سراسر هلند، جوامع در حال انجام خدمت تابستانه برای برگزاری جشن‌های دویستمین سالگرد…

 • جامعه نوک در گرینلند نیز برای جشن‌های پیش رو آماده می‌شود. در گردهمایی که اخیراً برگزار…

 • افراد جوان در یک گردهمایی ویژه در مانتوا در ایتالیا برای آماده شدن برای دویستمین سال تولد…

 • بهائیان آلمان قدم‌های زیادی را برای آماده شدن برای جشن‌های دویستمین سال برداشته‌اند.…

 • در لیمریک در ایرلند، تعداد فزاینده‌ای از جلسات مخصوص دعا و تأمل در منازل و اماکن عمومی…

 • برنامه آموزشی فشرده در منچستر در انگلستان شامل فعالیت‌هایی نظیر آماده کردن قطعات هنری…

 • گردهمایی‌هایی در انگلستان افراد مختلف را برای آمادگی جشن‌های دویستمین ساگرد دور هم جمع…

 • در فرانسه نمایش‌نامه نویسی به نام مالین گیروت داکین نمایش‌نامه‌ای درباره زندگی طاهره،…

 •  جوامع بهائی در اروپا از طریق آهنگ‌سازی، اجرای نمایش و مضاعف نمودن اقدامات…

جامعه کمبرلی در بریتانیا با یادآوری تاریخ آئین بابی در گردهمایی‌هایی محلی، داستان‌هایی از حروف حی بازگو می‌کنند. حروف حی هجده پیرو اولیه حضرت باب بودند که در سال ۱۸۴۴ هر کدام به طور مستقل ایشان را شناختند. شاده رحیمی-ایران‌دوست می‌گوید: «تأثیر ارتباط با این پیروان اولیه خارق‌العاده بوده است. این اسامی و این تاریخ در فضاهای اجتماعی متفاوتی مطرح می‌شود. تحقیق و بازگو کردن این داستان‌ها به آن دوره جان بخشیده است و موضوعیت آن را برای ما واضح‌تر ساخته است.»

درک موضوعیت پیام حضرت باب برای جهان امروز یکی از موضوعاتی است که جامعه بهائی اسپانیا در آلبوم موسیقی که به مناسبت دویستمین سالگرد تولد حضرت باب در دست ساخت دارد به آن پرداخته است. هنرمندان سراسر اسپانیا و جزایر قناری مشغول تنظیم و ضبط قطعات موسیقی با سبک و ژانرهای متنوع و به زبان‌های محلی مختلف اسپانیا هستند. قطعه‌ای که به همراه این خبر منتشر می‌شود با عنوان «حضرت باب محبوب» دربارهٔ اعلان رسالت حضرت باب به بشریت است.

جوانان سوئیس فیلم کوتاهی به سبک تئاتر کامیشیبای دربارهٔ زندگی حضرت باب تهیه کرده‌اند. تئاتر کامیشیبای شیوه‌ای از تئاتر خیابانی و داستان‌سرایی از ژاپن است. اما برناند (Emma Burnand) ۱۴ ساله یکی از دستیاران ساخت فیلم می‌گوید: «وقتی بزرگ ‌می‌شدم، چیزهای زیادی در مورد زندگی مظاهر ظهور الهی بود که نمی‌دانستم. این که در مورد این شخصیت‌ها خودم بیشتر یاد بگیرم و بعد با تهیهٔ تئاتر کامیشیبای دانش جدیدم را با دیگران سهیم شوم بسیار مفید بود.»

جامعهٔ بهائی مجارستان یکی از چندین جامعه‌ای است که علاقه‌مندی به تاریخ امر را به صورت کتاب درآورده است. یک کتاب ۴۶ صفحه‌ای که به مناسبت دویستمین سالگرد تولد حضرت باب منتشر شده است جزئیات سفر ۱۰ روزه حضرت عبدالبهاء در بوداپست در انتهای سفر دو ساله ایشان در اروپا و آمریکای شمالی را شرح می‌دهد. حضرت عبدالبهاء در بازدید خود از این شهر سخنرانی‌هایی بزرگ و همچنین گفتگو‌های متعدد در فضاهای کوچک‌تری داشتند که در آن‌‌ها آموزه‌های دیانت بهائی و ارتباط آن‌‌ها با زندگی اجتماع‌هایی که از آن‌ها بازدید می‌کردند را توضیح دادند.

در کیشیناو در مولداوی یک هنرمند محلی به جوانان برای زیباسازی محله‌شان در کشیدن نقاشی دیواری کمک کرد. جوانان محله که تحت تأثیر روحیه خدمت این اقدام قرار گرفته بودند به تدریج به این پروژه ملحق شدند. این اثر هنری شامل این قسمت از آثار بهائی است: «نور اتفاق آفاق را روشن نماید.»

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community