جوامع بهائی برای جشن‌های دویستمین سالگرد آماده می‌شوند

۱۱ تير ۱۳۹۸ (۲ ژوئیه ۲۰۱۹)

لانگنهاین، آلمان - در حالی که نور خورشید از پنجره‌های الماسی شکل گنبد معبد بهائی لانگنهاین به درون می‌تابد، گروهی پس از تلاوت دعا در معبد، از مسیری که با شمعدانی گلکاری شده است به سمت مرکز ملی بهائی قدم بر می‌دارند؛ جایی که اشیای مقدسی مرتبط با زندگی حضرت باب، مبشر دیانت بهائی به نمایش گذاشته شده است. این آثار، بخشی از نمایشگاهی است که جامعهٔ بهائی آلمان برای بزرگداشت دویستمین سالگرد میلاد حضرت باب برگزار کرده است.

در سال ۱۸۴۴، حضرت باب ظهور جدیدی را برای بشر به ارمغان آورد و جنبشی معنوی که به سرعت در سرتاسر ایران گسترش یافت. روایت‌های تاریخ آئین حضرت باب و قهرمانی‌ پیروان ایشان در شرق و غرب منتشر شد. زندگی حضرت باب و تعالیمشان بسیاری از نویسندگان غربی اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم را مجذوب خود کرد.

دویستمین سالگرد میلاد حضرت باب مصادف با ۲۹ اکتبر امسال است و مردم در سراسر جهان در حال آماده شدن برای این رویداد تاریخی هستند. این نمایشگاه جدید در آلمان تنها یکی از این نمونه‌ها است. این نمایشگاه که از ۲۱ آوریل تا ۲ مه برگزار شد، سه قطعه از آرشیو جامعهٔ بهائی آلمان را که مرتبط با زندگی حضرت باب بودند به نمایش گذاشت: دسته‌ای از تار مو و چند لباس‌ از ایشان به همراه قطعه‌ای از دیوار قلعهٔ ماکو، قلعه‌ای که حضرت باب به مدت نه ماه در آن زندانی بودند. این نمایشگاه همچنین اشیایی از زندگی حضرت بهاءالله، یکی از نوشته های حضرت باب دربارهٔ حضرت بهاءالله و اثری از حضرت بهاءالله در خصوص حضرت باب را نیز شامل می‌شد. صدها نفر از اطراف کشور از این نمایشگاه بازدید کرده و بسیاری از آنان از اینکه توانسته بودند اشیایی را ببینند که از نزدیک به زندگی این دو نفس مقدس مرتبط می‌شد ابراز احساسات کردند.

خانم صبا خبیر پور، منشی محفل ملی آلمان توضیح داد: «موضوع نمایشگاه، کلام الهی و پیوند عمیق میان این دو پیام‌آور الهی بود.»

بهائیان آلمان، قدم‌های بسیاری را برای آماده شدن جشن‌های دویستمین سالگرد برداشته‌اند. در روستایی به نام گائوانگلوش (Gauangelloch) با جمعیت ۲۳۰۰ نفر، یک برنامهٔ آموزشی برای کودکان و نوجوانان راه اندازی شده که شامل پروژه‌های خدماتی منظمی است و حدود ۸۰ نفر در خدمات شرکت دارند. این اقدامات از سال ۲۰۱۷ به مناسبت بزرگداشت دویستمین سالگرد میلاد حضرت بهاءالله آغاز شد و از آن زمان تاکنون ادامه داشته‌ تا این دو سالگرد تاریخی را به هم پیوند بزند.

کاترین (Katrin) یکی از بهائیان ساکن گائوانگلوش گفت: «هر دو جشن به شکلی عمیقی به کل پیشرفت جامعه مرتبط هستند. این دو جشن تنها دو رویداد با فاصله دو سال از یکدیگر نیستند، در حقیقت بخشی از یک فرآیند جاری جامعه‌سازی‌ را تشکیل می‌دهند.»

  1. 9
  2. 8
  3. 7
  4. 6
  5. 5
  6. 4
  7. 3
  8. 2
  9. 1
  • این کنفرانس با کارگاه‌هایی آغاز شد که به شرکت‌کنندگان کمک می‌کرد تا اهمیت مشارکت در…

  • شرکت‌کنندگان در این کنفرانس با مشاهدهٔ جوانانی از پیشینه‌های متنوع که در حال مطالعه،…

  • جوانان از سرتاسر آلمان دربارهٔ ارتباط شجاعت و فداکاری‌های قهرمانان اولیهٔ آئین بهائی با…

  • حدود ۵۰۰ جوان در اولین شب کنفرانس جوانان که در فوریه برگزار شد جهت خواندن دعا در معبد…

  • خانواده‌ها در پروژهٔ خدمتی جامعه، جهت در آوردن علف‌های هرز و کاشت گل در باغی در میدان…

  • سال گذشته گروهی از نوجوانان در گائوانگلوش به عنوان پروژه‌ای خدمتی به افتخار جشن‌های…

  • بازدیدکنندگان از این نمایشگاه ویژه‌ که جهت آماده شدن برای جشن‌های دویستمین سالگرد…

  • افراد برای بازدید از نمایشگاه ویژه‌ای از اشیای تاریخی مرتبط با زندگی حضرت باب و بهاءالله…

  •  بازدیدکنندگان از نمایشگاه در گروه‌های کوچکی هدایت می‌شدند. آن‌ها ابتدا در معبد…

در میان شور و هیجان فزاینده، دویستمین سالگرد میلاد حضرت باب توانسته است به طور خاص جوانان را به حرکت در آورد. این جوانان از زندگی قهرمانانهٔ مردان و زنان زمان حضرت باب الهام می‌گیرند، افرادی که شجاعانه با نیروهای منفی همچون تقلید کورکورانه، خرافات، تعصب و فساد مقابله کردند. بسیاری از این افراد از جمله خود حضرت باب جوان بودند.

در ماه فوریه، یک کنفرانس جوانان سه روزه‌ حدود ۵۰۰ جوان را از سراسر کشور گرد هم آورد. آن‌ها داستان‌هایی از قهرمانان اولیهٔ تاریخ بابی-بهائی همچون طاهره و بدیع را با هم مرور کردند. شرکت‌کنندگان با آنکه در عصر متفاوتی زندگی می‌کنند، ‌توانستند میان دلاوری‌های حضرت باب و پیروانشان و خدمات فداکارانه و شجاعانهٔ بسیاری از جوانانی که امروز برای وحدت تلاش می‌کنند ارتباطی عمیق برقرار نمایند.

یکی از شرکت‌کنندگان با تأمل بر تأثیر این کنفرانس گفت: «یگانگی بشر دیگر برای من یک آرمان‌شهر یا یک رؤیا نبود. با دیدن اتحاد میان این همه از مردمان، بینش حضرت بهاءالله برایم بسیار واقعی‌تر شد.» شرکت‌کنندگان با الهام گرفتن از این گردهمایی،‌ خود را بار دیگر وقف خدمت به جوامع‌شان کرده و برای زمان بازگشت به خانه برنامه‌‌ریزی‌های دقیقی انجام دادند.

سحر، یکی از ترتیب‌دهندگان کنفرانس جوانان که نزدیک فرانکفورت برگزار شد توضیح داد: «ایدهٔ کنفرانس این بود که نیرویی معنوی ایجاد کند تا برای این سال مقدس آماده شویم. داستان‌های این جوانان الهام‌بخش اقدامات زیادی شده و به ما کمک کرده تا از مفاهیم معنوی مانند فداکاری، درک واقعیت اطرافمان، خدمت، تبلیغ و ازخودگذشتگی بهره گیریم.»

به نظر ساموئل، یکی دیگر از سازمان‌دهنگان این کنفرانس، این گردهمایی نه تنها برای شرکت‌کنندگان الهام‌بخش بوده بلکه به آن‌ها کمک کرده تا متوجه شوند در این مسیر تنها نیستند. او توضیح داد: «بسیاری از جوانان شرکت‌کننده در کنفرانس اظهار کردند که ‌می‌بینند تعداد بسیار زیادی در مسیر خدمت در حال حرکت هستند به آن‌ها حس اطمینان قوی‌تری داده است. تنها در این کنفرانس ۵۰۰ جوان دیگر دارند در بارۀ این تجربه یاد می‌گیرند.»

جوامع محلی دیگر نیز در سراسر آلمان با تلفیق جشن‌های پیش رو با اقدامات جامعه‌سازی‌ خود و همچنین ملاقات‌ با دوستان و اعضای فامیل جهت عمیق‌تر کردن پیوندهای مهر و محبت در حال آماده شدن برای جشن‌های دویستمین سالگرد میلاد حضرت باب هستند. برای مثال جامعهٔ مانهایم (Mannheim) شب‌‌های قصه‌گویی را در محله‌های مختلف ترتیب داده و قصد دارد پادکست‌هایی از این داستان‌ها بسازد. در مونستر (Muenster) گروه سرودی تشکیل شده که قصد دارد برنامه‌ای هنری برای بزرگداشت دویستمین سال میلاد حضرت باب در اکتبر اجرا کند.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community