طراح آرامگاه حضرت عبدالبهاء توسط بیت‌العدل اعظم اعلان شد

۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ (۶ مه ۲۰۱۹)

مرکز جهانی بهائی- اعلان اخیر بیت‌العدل اعظم دربارهٔ ساخت آرامگاه حضرت عبدالبهاء در عکا، شور و شوقی در جامعهٔ بهائی ایجاد کرده است. انتخاب طراح این بنا و تأسیس صندوقی برای حمایت از این پروژهٔ تاریخی روز گذشته اعلام شد.

بیت‌العدل اعظم در نامه‌ای به محفل‌های روحانی ملی در سراسر جهان ، انتخاب آقای حسین امانت به عنوان طراح این آرامگاه را اعلان نمودند. این مهندس برجستهٔ ایرانی-کانادایی به عنوان طراح سه ساختمان از ساختمان‌های حول قوس کوه کرمل در حیفا و همچنین برج آزادی در تهران شناخته‌ می‌شود.

برنامهٔ ساخت آرامگاه حضرت عبدالبهاء در پیام رضوان توسط بیت‌العدل اعظم اعلان شد. در این پیام آمده است: «از عالم بهائی دعوت می‌کنیم که به ساخت مقامی پردازد که محلّ استقرار ابدی آن رمس مطهّر گردد. این بنا در مجاورت باغ رضوان، در زمینی که به قدوم جمال مبارک متبرّک گردیده، ساخته خواهد شد».

بیت‌العدل اعظم امروز اعلام کردند که آرزوی قلبی آن مجمع این است که این بنای مقدس با مشارکت عمومی همهٔ دوستان ساخته شود.

یک روز پس از درگذشت حضرت عبدالبهاء در حیفا، در روز ۲۸ نوامبر ۱۹۲۱، پیکر ایشان در اتاقی در آرامگاه حضرت باب در کوه کرمل قرار گرفت. اما این ترتیبی موقت بود تا در زمان مناسب آرامگاه مستقلی در بزرگداشت ایشان ساخته شود. مراسم خاکسپاری حضرت عبدالبهاء از نظر تعداد و تنوع شرکت‌کنندگان رویدادی بی‌سابقه در منطقه بود. حدود ده هزار نفر- یعنی بیش از یک چهارم جمعیت شهر- از هر طبقه، دین و نژاد در این مراسم حضور داشتند.

بیت‌العدل اعظم در پیام رضوان توضیح می‌دهند که این بنا «شایستۀ مقام بی‌مثیل حضرت عبدالبهاء» خواهد بود. باغی که آرامگاه حضرت عبدالبهاء در نزدیکی آن ساخته خواهد شد توسط حضرت بهاءالله «رضوان» نامگذاری شده است و مکان مقدسی است که بهائیان در طول زیارت خود از آن بازدید می‌کنند. این باغ در دو کیلومتری خارج از شهر قدیمی عکا واقع شده است. حضرت بهاءالله از سال ۱۸۶۸ تا ۱۸۷۷ در قلعۀ عکا زندانی بودند و پس از آن در خارج از دیوارهای شهر دوران زندگی خود را سپری کردند. حضرت عبدالبهاء پس از درگذشت حضرت بهاءالله، عمدهٔ سال‌های باقیماندهٔ عمر خود را در عکا گذراندند. ایشان در نهایت به حیفا نقل مکان کرده و از آنجا سفرهای تاریخی خود به مصر و غرب را آغاز نمودند.

  1. 3
  2. 2
  3. 1
  • بیش از ده هزار نفر در مراسم خاکسپاری حضرت عبدالبهاء شرکت داشتند. این مراسم در روز ۲۹…

  • در باغ رضوان خانهٔ کوچکی قرار دارد که حضرت بهاءالله گاهی شب را در آن می‌گذراندند. آرامگاه…

  •  آرامگاه حضرت عبدالبهاء در نزدیکی باغ رضوان در عکا بنا خواهد شد. حضرت بهاءالله بارها در…

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community