جلوه‌ای از روح وحدت‌بخش معبد بهائی کنیا در مراسم آغاز به ساخت

۰۲ فروردين ۱۳۹۸ (۲۲ مارس ۲۰۱۹)

ماتوندا، کنیا - روز شنبه، جامعه‌ای فعال در این بخش روستایی کنیا گرد هم آمدند تا شاهد مراسم آغاز به ساخت اولین معبد بهائی محلی در آفریقا باشند.

این معبد بهائی در فاصلۀ ۴ کیلومتری غرب شهر ماتوندا (Matunda) در ناحیه‌ای قرار دارد که توسط زمین‌های ذرت و مزارع مختلف احاطه شده است. در چند دههٔ اخیر، فرآیند تغییر و تحول معنوی چشمگیری در منطقهٔ «ماتونداسوی» ریشه گرفته است. این منطقه، محل شکل‌گیری برخی از اولین جوامع بهائی در کنیا بوده است.

آقای کریستوفر سونگوک (Christopher Songok) یکی از اعضای هیئت مشاورین قاره‌ای آفریقا گفت: «ساخت اولین معبد بهائی کنیا نتیجۀ سخت‌کوشی و از خود گذشتگی‌ دوستان ناحیۀ جغرافیایی (کلاستر) ماتونداسوی در مسیر خدمت است.»

شرکت‌کنندگان در مراسم جشن روز شنبه به اثرات وحدت‌بخش ساخت این معبد اشاره کردند.

خانم آلیس جوما (Alice Juma) از جامعۀ مجاور «لواندا» گفت: «اینکه مردم از هر دین و عقیده‌ای می‌توانند در این معبد عبادت کنند برایم هیجان‌ انگیز است.»

آقای پیتر وبونیا (Peter Webonya) از اهالی ماتوندا گفت: «این مراسم حقیقتاً رویدادی معنوی است. من اینجا جمعیت بزرگی را از پیر و جوان و زن و مرد می‌بینم که همگی در صلح و در اطاعت از خداوند قادر دور هم جمع شده‌اند.»

 1. 9
 2. 8
 3. 7
 4. 6
 5. 5
 6. 4
 7. 3
 8. 2
 9. 1
 • روز شنبه حدود ۱۲۰۰ نفر در مراسم جشن آغاز ساخت معبد در ماتوندا، کنیا شرکت کردند.

 • رهبران دینی محلی همچون شیخ وازیری شبان (Sheikh Waziri Shaban) از شهر مجاور ماتوندا از جمله سخنرانان…

 • آقای جوزفات ایندابوا (Josephat Indabwa)، رئیس منطقه، در حال سخنرانی مراسم آغاز ساخت معبد محلی…

 • اعضای یک کلاس کودکان از یکی از جوامع مجاور شعری دربارهٔ معبد بهائی می‌خوانند.

 • یک گروه سرود مسیحی با نام مونگانو (واژه‌ای سواحیلی به معنای وحدت) در حال اجرا در مراسم…

 • دختری در حال خواندن دعا در جشن آغاز ساخت معبد بهائی محلی ماتونداسوی، کنیا.

 • گروه سرود جامعۀ لواندا، از میزبانان مراسم، در حال اجرای سرود در مراسم آغاز ساخت معبد…

 • نمایی هوایی از زمین معبد محلی بهائی ماتونداسوی در کنیا در جشن آغاز ساخت بنا در روز شنبه.

 •  تصویری از طرح معبد کنیا که امروز در ماتوندا در کنیا سنگ بنای آن گذاشته شد.

مراسم سرورانگیز و وحدت‌بخش آغاز ساخت معبد در روزی گرم، دو روز پس از نوروز که آغاز سال جدید بهائی است برگزار شد. حاضرین، شامل مقامات محلی، رهبران دینی و افرادی از نقاط مختلف کنیا، اتیوپی، آفریقای جنوبی، تانزانیا، اوگاندا و زامبیا بودند. مهمانان، برخی پیاده و برخی با موتورسیکلت، ماشین و اتوبوس از جمعه شب به منطقه رسیدند و این روند تا صبح ادامه داشت. مهمانان با آغوش‌ گرم و سرودخوانی به یکدیگر خوش‌آمد می‌گفتند.

در مراسم نیمروزی، جمعیتی حدود ۱۲۰۰ نفر در سکوت به دعا و نیایش آغازین برنامه گوش سپردند. پس از آن، خانم روث ویی‌یا (Ruth Vuyiya) که یکی از بهائیان مهربان و محبوب منطقه است و به ماما روث (Mama Ruth) شناخته ‌می‌شود، سنگ بنای معبد را بر خاک سرخ قرار داد. دختر خانمِ ویی‌یا، اعضای محفل روحانی ملی کنیا، پیمانکاران عمرانی و طراح معبد، خانم ندا صمیمی در این مراسم ایشان را همراهی کردند. پس از قرار گرفتن سنگ بنا در جای خود، حاضران با هلهله و آواز این لحظه را جشن گرفتند.

خانم تاونشند لیهاندا (Townshend Lihanda) از دیگر اعضای هیئت مشاورین قاره‌ای آفریقا گفت: «این معبد بهائی اهمیت ویژه‌ای برای جامعه دارد. اینجا محلی است که انسان‌های خالص به بارگاه الهی توجه و توسل می‌کنند. این معبد نشان بارزی از پروردگار است.»

این معبد بهائی در بطن اقدامات بالنده و پویای جامعه‌سازی ساخته خواهد شد که نه تنها بهائیان بلکه جامعهٔ بزرگ‌تر ماتونداسوی نیز در آن‌ها مشارکت دارند. جافث کوکال (Japheth Kokal) یکی از اعضای محفل روحانی ملی کنیا توضیح داد: «فعالیت‌های جامعه‌سازی بهائی در یک محل، دعوتی است از پیر و جوان و زن و مرد تا به اهمیت زندگی معنوی خود پی برده و برای پرورش این زندگی، صفاتی کسب نمایند که نه تنها به رشد شخصی آنها کمک می‌کند بلکه منجر به پیشرفت کل جامعه می‌شود.»

مراسم آغاز ساخت معبد تقریباً یک سال پس از مراسم رونمایی از طرح زیبا و سادۀ این معبد برگزار شد که از طرح کلبه‎های سنتی منطقه الهام گرفته است. معماری معبد متشکل از طرحی ظریف و پرمعناست که در آن از شکل لوزی که نقشی آشنا در فرهنگ کنیاست استفاده شده است. تیرچه‌های سقفی این بنا که از داخل دیده می‌شوند نه (٩) وجه ساختمان را برجسته‌تر می‌سازند و در بالاترین نقطۀ سقف، جایی که بعدها زیر آن نماد اسم اعظم قرار خواهد گرفت به هم متصل می‌شوند. این بنا گنجایش ۲۵۰ نفر را دارد و با استفاده از مصالح محلی ساخته خواهد شد.

بیت‌العدل اعظم، در سال ۲۰۱۲، برنامۀ‌ ساخت هفت معبد بهائی محلی را اعلام کردند. از این تعداد تا کنون دو معبد، یکی در باتامبانگ در کامبوج و دیگری در نورته دل کائوکا در کلمبیا ساخته شده‌اند. علاوه بر معبد بهائی کنیا، دو معبد محلی و دو معبد ملی دیگر نیز در دست احداث هستند.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community