قطعنامه سازمان ملل متحد خواستار پایان دادن به نقض حقوق بهائیان ایران شد

۲۵ آبان ۱۳۹۷ (۱۶ نوامبر ۲۰۱۸)

سازمان ملل متحد- کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد از مقامات ایرانی خواست تا به نقض مداوم حقوق بهائیان ایران، بزرگ‌ترین اقلیت دینی این کشور پایان دهند.

روز سه‌شنبه، قطعنامه‌ای با ۸۵ رای موافق ، ۳۰ رای مخالف و ۶۸ رای ممتنع از «محدودیت‌های سخت و مداوم در زمینه حق آزادی فکر، وجدان، دین و عقیده» اظهار نگرانی شدید کرد.

جامعه بین‌المللی در این قطعنامه به حمله به مکان‌های عبادت و گورستان‌های بهائی و «سایر موارد نقض حقوق بشر» اشاره کرد از جمله «آزار و اذیت، ارعاب، سرکوب، دستگیری‌های خودسرانه، بازداشت، ممانعت از حق تحصیل و نفرت‌پراکنی که موجب ترویج خشونت علیه اقلیت‌های مذهبی رسمی و غیررسمی است.»

ده‌ها هزار بهائی تنها به دلیل اعتقادات مذهبی خود بطور روزانه از محرومیت‌های تحصیلی، اقتصادی و فرهنگی رنج می‌برند. در حال حاضر بیش از ۷۰ بهائی در ایران زندانی هستند.

خانم بانی دوگال، نمایندۀ ارشد جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل متحد می‌گوید: «امید این است که این قطعنامه پیام روشنی به مقامات ایرانی بفرستد که نقض حقوق جامعۀ بهائی پنهان نمی‌ماند. هرگونه تبعیض علیه اقلیت‌های دینی به خاطر باورها و فعالیت‌های دینی‌شان غیرقابل قبول است و تحمل نخواهد شد.»

این قطعنامه همچنین از دولت ایران می‌خواهد آقای عفیف نعیمی از اعضای هیئت سابق یاران ایران که به امور روحانی و مادی جامعه بهائی ایران رسیدگی می‌کرد آزاد کند. شش عضو دیگر این هیئت در طی سال گذشته پس از گذراندن حکم ده سال زندان آزاد شدند، احکامی که در طی فرآیندی فاقد روال‌های قانونی صادر شده بود.

  1. 4
  2. 3
  3. 2
  4. 1
  • گزارش «نگاهی دوباره به مسئله بهائیان: سرکوب و استقامت در ایران» که در اکتبر ۲۰۱۶ منتشر…

  • وب سایت خانه اسناد بهائی‌ستیزی ایران که در روز ۱۸ ژانویه امسال راه‌اندازی شد هزاران سند…

  • جسد خانم شمسی اقدسی (اعظمیان) یک بهائی از گیلاوند که توسط خانواده‌اش در قبرستان بهائی دفن…

  •  بهائیان در ایران، همچنین تحریک نفرت و حملات مختلفی را تجربه می‌کنند. در این عکس،…

کانادا و ۳۴ کشور دیگر حامی این قطعنامه بودند.

مدارک بسیاری در مورد سوابق سرکوب بهائیان ایران توسط دولت این کشور وجود دارد. وب سایت خانه اسناد بهائی‌ستیزی ایران هزاران سند رسمی، گزارش، شهادت نامه، عکس و ویدئو که شاهدی قاطع بر سرکوب بی‌وقفه هستند را گردآوری می‌کند. همچنین گزارش «نگاهی دوباره به مسئله بهائیان: سرکوب و استقامت در ایران» که در اکتبر ۲۰۱۶ منتشر شد، سرکوب سیستماتیک بهائیان توسط دولت ایران را توصیف می‌کند.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community