پرده‌برداری از طرح معبد محلی بهائی در کنیا

۲۶ فروردين ۱۳۹۷ (۱۵ آوریل ۲۰۱۸)

ماتونداسوی، کنیا- در یک رویداد تاریخی با حضور بیش از هزار نفر در روز ۱۵ آوریل، طرح معبد محلی بهائی ماتونداسوی در کشور کنیا پرده‌برداری شد.

مهمانان در محیطی آکنده از شور و هیجان برای بزرگداشت این مناسبت در محلی که برای ساخت این معبد بهائی در نظر گرفته شده گرد هم آمدند. این رویداد شامل سخنرانی‌های نمایندگان جامعۀ بهائی و مسئولین محلی و همچنین سرودخوانی، اجرای موسیقی با طبل و رقص‌های سنتی بود. سپس درختانی که جوامع همسایه به این مناسبت اهدا کرده بودند در زمین معبد کاشته شد.

یکی از نمایندگان جامعۀ بهائی گفت: «مراسم افتتاحیه واقعاً باعث سرور قلبی ماست. این معبد، کانونی گرم برای عبادت، و قلب جامعه خواهد بود؛ محلی که افراد هر روز صبح قبل از آن که راهی کار روزانه خود شوند برای دعا و نیایش خالصانه دور هم جمع می‌شوند.»

ویولت اومبوا (Violet Ombeva)، بزرگ روستا نیز حاضرین را خطاب قرار داد و از اینکه چنین ساختمان زیبایی قرار است در این منطقه ساخته شود ابراز خوشحالی کرد.

طرح معبد بهائی ساده ولی برازنده و زیبا است و از طرح کلبه‎های سنتی این منطقه الهام گرفته است. طراح این معبد، خانم ندا صمیمی، نخستین زنی است که طرحش برای یک معبد بهائی انتخاب شده است.

طرح این معبد متشکل از یک بنای دو طبقه است که گنجایش حدود ۲۵۰ بازدیدکننده را دارد. تیرچه‌های سقفی این بنا که از داخل دیده می‌شوند نه (٩) وجه ساختمان را برجسته‌تر می‌سازند و در بالاترین نقطۀ سقف، جایی که بعدها زیر آن نماد اسم اعظم قرار خواهد گرفت به هم متصل می‌شوند. طرح معبد الگویی ظریف و پرمعنا دارد که در آن از شکل لوزی که در فرهنگ کنیا نقشی آشنا است استفاده شده است. ساخت معبد با استفاده از مواد خام این منطقه خواهد بود، سقف آن از سفال محلی و دیوارها از سنگ‌های متعلق به معدن‌های اطراف ساخته خواهند شد.

 1. 9
 2. 8
 3. 7
 4. 6
 5. 5
 6. 4
 7. 3
 8. 2
 9. 1
 • جشنی شاد به مناسبت پرده‌برداری از طرح معبد محلی بهائی در ماتونداسوی بیش از هزار نفر از…

 • خانم ندا صمیمی طراح این معبد با یک شبکۀ خبری دربارۀ طرح معبد صحبت می‌کند.

 • بیش از هزار نفر در جشن افتتاحیه از طرح معبد حضور داشتند.

 • روت وویا (Ruth Vuyiya)، یکی از شخصیت‌های مورد احترام محلی که اغلب با عنوان مادر روث شناخته…

 • قطعه زمینی که معبد بهائی ماتونداسوی در آن ساخته خواهد شد.

 • این معبد بهائی در خدمت مردم ماتونداسوی و مناطق اطراف خواهد بود و درب‌هایش به روی همۀ…

 • این معبد گنجایش حدود ۲۵۰ نفر را خواهد داشت.

 • طرح درب‌های ورودی معبد.

 •  طرحی از معبد محلی بهائی که شکلی ساده ولی چشم‌نواز دارد و طرح آن از کلبه‌های سنتی…

فرآیندی که به این پیشرفت مهم در جامعه انجامیده است با تلاش‌هایی در سطح تودۀ مردم برای ترویج روحیۀ دعا و نیایش و یک فرآیند آموزشی آغاز شد که توانمندی برای خدمت به بشریت را پرورش می‌دهد. در این مسیر طرح معبد بهائی در هماهنگی با تلاش‌های جامعه در سایر زمینه‌ها به پیش رفته و به مرور زمان صیقل یافته است.

خانم صمیمی می‌گوید: «هدف این معبد خدمت به ماتونداسوی و محیط پیرامون آن است. هدفش خدمت به بشریت فارغ از نژاد، دین یا قبیله است.»

کنیا یکی از پنج کشوری است که در سال ٢٠١٢ توسط بیت‌العدل اعظم برای ساخت معابد محلی بهائی انتخاب شدند. معابد بهائی به عنوان فضایی برای عبادت و تعمق و تأمل به روی همگان باز هستند.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community