معبد بهائی کلمبیا چون گل می‌شکفد

۱۵ فروردين ۱۳۹۷ (۴ آوریل ۲۰۱۸)

آگوا آزول، کلمبیا – با نصب قطعه‌ای تزئینی بر بالای گنبد معبد محلی بهائی در کلمبیا مرحله‌ای مهم در این پروژۀ تاریخی ثبت شد.

این سازۀ زرد رنگ که بر فراز گنبد کاشی‌شده معبد قرار گرفته به شکل شکوفۀ یک گل کاکائو، نمادی برجسته در کلمبیا است که در روز اول بهار که مطابق با سال جدید بهائی است در محل خود قرار گرفت. این سازه از ماده فلورسنت ساخته شده است که نور خورشید را در طول روز جذب کرده و به طور طبیعی با غروب خورشید روشن می‌شود.

در هفته‌های آینده، نقش خطاطی شده کلمه «بهاء» به معنای جلال خداوند درون بالاترین قسمت سقف نصب خواهد شد. هر یک از معابد بهائی دارای شکل متفاوتی از این نماد مقدس است که در قسمت فوقانی آن نصب می‌شود.

از هنگامی‌که ساخت این معبد بهائی در سال ۲۰۱۲ توسط بیت‌العدل اعظم اعلام شد جوامع اطراف، حس مالکیت جمعی برای توسعۀ آن داشته‌اند.

ژان پل ویافارا مورا (Jean Paul Viafara Mora)، یکی از جوانان محلی که ۱۸ سال سن دارد می‌گوید: «ساختن این معبد مطمئناً بر روی جامعه تأثیر داشته است. این معبد فضایی سالم برای مردم فراهم کرده است و به‌عنوان جایگزینی برای سایر فعالیت‌های نه‌چندان مطلوبی است که مردم انجام می‌دهند.»

او در ادامه می‌گوید: «آئین بهائی نیرویی معنوی دارد که بر همه ما تأثیر می‌گذارد و به پیشرفت روحانی و ارتباط با خالقمان به ما کمک می‌کند.»

 1. 6
 2. 5
 3. 4
 4. 3
 5. 2
 6. 1
 • کارگران در حال نصب کاشی‌های سقف معبد

 • نمایی از معبد بهائی محلی نورتا دل کائوچا

 • اعضای جامعه محلی در حال قدم زدن در اطراف معبد. زمین‌های اطراف معبد به عنوان مأمنی برای…

 • سازۀ زردرنگ بر فراز گنبد مشبک به شکل گل کاکائو است که نمادی شناخته شده در کشور است

 • قرار گرفتن کاشی‌های مشبک در جای خود بر گنبد معبد محلی بهائی در نورتا دل کائوچا

 •  کارگران در حال نصب قطعۀ تزیینی فوقانی معبد بهائی محلی نورتا دل کائوچا در کلمبیا

همزمان با پیشرفت پروژه، تلاش‌ها برای ساخت جوامعی هم ازلحاظ مادی و هم ازلحاظ روحانی پویا نیز ادامه داشته است. در پنج سال گذشته، اعضای جامعه در یک طرح احیای جنگل در زمین‌های معبد بهائی فعالیت داشته‌اند. هدف این پروژه کمک به احیای پوشش گیاهی بومی بوده که به دلیل کاشت گستردۀ نیشکر در طی چندین دهه از بین رفته‌اند.

احیای زیستگاه طبیعی نورتا دل کائوچا (Norte del Cauca) با احیای روحانی جمعیت همراه بوده است، جایی که جلسات دعا در فضاهای مختلف، همسایگان را با روح وحدت و عشق پیوند می‌دهد. بسیاری از مردم، راه‌های مشترکی برای خدمت به جامعه پیدا کرده‌اند و با فعالیت دوشادوش پیوندهای همسایگی را تقویت کرده‌اند.

یک جنبۀ اصلی از پروژۀ احیای جنگل، ارتباط معنوی میان مردم و زمین بوده است. مردم محلی اغلب صبح‌ها قبل از شروع کار در محل جنگل بومی جلسات دعا برگزار می‌کند.

تغییرات اخیر توجه بسیاری از مردم منطقه را به خود جلب کرده است از جمله خانم جنی نایر گومز (Mrs. Jenny Nair Gomez) شهردار محلی که اخیراً از محل معبد بازدید به عمل آورد. او برای بازگشایی هر چه سریعتر معبد به روی عموم ابراز امیدواری کرد و واضح است که همانند جامعه محلی از تأثیر این تغییرات عمده به شور آمده است. خانم جنی نایر گومز، خود را همراه مردم بسیاری که از معبد الهام گرفته‌اند متعهد به تلاش برای پیشرفت اجتماعی مثبت می‌داند.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community