اتمام حبس ده‌ساله جوانترین عضو هیئت «یاران»

۲۹ اسفند ۱۳۹۶ (۲۰ مارس ۲۰۱۸)

ژنو – آقای وحید تیزفهم، دیروز، دوران حبس ده‌ساله خود را به پایان رساند. او با ۴۴ سال سن، جوانترین عضو هیئت مدیران سابق جامعه بهائی ایران است که ناعادلانه و به دلیل باورهای دینی خود در سال ۲۰۰۸ زندانی شد.

آقای تیزفهم، ششمین نفر از اعضای سابق گروه موسوم به یاران است که با به پایان رسیدن حبس خود آزاد می‌شود. هفت نفر عضو هیئت یاران در ماه مارس و مه ۲۰۰۸ دستگیر شدند و قبل از محکومیت، چندین ماه را در بازجویی سپری کردند. آنها در نهایت در فرآیندی که فاقد رویۀ قانونی بود به ده سال زندان محکوم شدند.

خانم دیان علائی، سخنگوی جامعه جهانی بهائی در دفتر سازمان ملل در ژنو می‌گوید: «ما بسیار خوشحالیم که آقای وحید تیزفهم و دیگر اعضای هیئت یاران به آغوش خانواده‌هایشان بازگشته‌اند اما بسیار جای تأسف دارد که آقای تیزفهم یک دهه از عمر خود، دهه‌های ۳۰ و ۴۰ زندگی‌اش را در زندان و به دور از خانواده، دوستان و جامعه‌اش سپری کرده است.»

خانم علائی با اشاره به اینکه بهائیان ایران در معرض تبعیض اقتصادی، محرومیت تحصیلی و دستگیری و بازداشت‌های خودسرانه نیز هستند می‌گوید: «این نکته باید کاملاً واضح باشد که آزادی آقای تیزفهم به معنای بهبود شرایط کلی بهائیان ایران نیست.»

آقای تیزفهم عینک‌ساز است؛ وی قبل از اینکه در اوائل سال ۲۰۰۸ به تهران نقل‌مکان کند صاحب یک مغازۀ عینک‌سازی در شهر تبریز بود.

آقای تیزفهم در ۱۶ مه ۱۹۷۳ در ارومیه متولد شد و دوران کودکی و جوانی خود را در آن شهر سپری کرد. در ۲۳ سالگی با خانم فروزنده نیکومنش ازدواج کرد. او یک فرزند پسر دارد که در زمان دستگیری پدرش در سال ۲۰۰۸ دانش‌آموز کلاس سوم ابتدائی بود. آقای تیزفهم حضور در بسیاری از مهم‌ترین لحظات حساس زندگی پسرش را به علت زندانی بودن از دست داد.

خانم علائی گفت: «اعضای هیئت یاران و در حقیقت کل جامعۀ بهائی ایران موارد بسیاری از نقض حقوق بشر را از طرف حکومت خود تحمل کرده‌اند. جای تأسف است که حکومتی که در حقیقت باید مروج سیاست‌هایی برای بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی شهروندان خود باشد، از هر فرصتی استفاده می‌کند تا بخشی از جمعیت خود را از زندگی و مشارکت آزادانه در بهبود کشورشان محروم کند.»

به دنبال راه‌اندازی وب‌سایت خانه اسناد بهائی ستیزی گروهی از وکلا و قضات برجسته از سراسر دنیا نامه‌ای به دبیر ستاد حقوق بشر ایران نوشته و توجه او را به مجموعۀ وسیع اسناد و مدارک موجود پیرامون سرکوب جامعۀ بهائی جلب کرده‌اند که وی آشکارا آن را انکار کرده است.

با آزادی آقای تیزفهم، یک عضو دیگر از هیئت یاران، آقای عفیف نعیمی، ۵۵ ساله باقی می‌ماند که دوران حبس وی در ماه‌های آینده به پایان خواهد رسیند.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community