واکنش‌ها به حکم رقت‌انگیز اعدام یک بهائی اهل یمن

۱۹ دي ۱۳۹۶ (۹ ژانویه ۲۰۱۸)

صنعا- در طول هفتۀ گذشته بیش از ۱۰۰ تن از وکلا، رهبران فکری و فعالان اجتماعی در اعتراض به حکم اعدام یک بهائی اهل یمن به نام حامد بن حیدر که به دلیل باورهای دینی خود از چهار سال پیش به طور ناعادلانه زندانی شده است واکنش نشان دادند.

در تاریخ دوم ژانویه، دادگاه ویژۀ جرائم صنعا، آقای حیدر را به اعدام در ملأعام محکوم کرد. قاضی محلی صادرکنندۀ این حکم همچنین خواستار انحلال تمامی مؤسسات انتخابی بهائی شده و کل جامعۀ بهائی یمن را در خطر جدی قرار داده است.

با این وجود انتشار خبر این حکم ناعادلانه در صنعا، شهری که تحت کنترل حوثی‌ها است، در سراسر منطقه حمایت از جامعۀ بهائی اوج گرفته است.

واکنش‌ها، به‌خصوص در دنیای عرب قابل‌توجه است. رسانه‌های معتبر خبری، گزارش این حکم را پوشش داده‌اند و اتهامات علیه آقای حیدر را نقض واضح و جدی حقوق بشر خوانده‌اند. در این زمینه طوماری تهیه شده است که تاکنون شمار بالایی از رهبران و افراد سرشناس منطقه آن را امضا کرده‌اند. طرح دفاع از حقوق بهائیان در یمن، گروهی متشکل از فعالان حقوق بشر که در ماه آوریل شکل گرفت با انتشار مطالبی در مورد این خبر به بیش از ده‌ها هزار نفر در سراسر کشور در اطلاع‌رسانی نموده است.

خانم بانی دوگال، نمایندۀ جامعۀ بین‌المللی بهائی در سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: «گزارش‌های متعدد حاکی از دخالت دسیسه‌آمیز مقامات حکومت ایران در آزار و اذیت جامعۀ بهائی یمن است.»

صدور چنین حکمی در آزار بهائیان یمن بی‌سابقه است و شباهت زیادی با رفتار ناعادلانه‌ای دارد که با جامعۀ بهائی ایران می‌شود.

آقای حیدر، در روز ۳ دسامبر ۲۰۱۳، بدون هیچ دلیلی و به شکلی خودسرانه در محل کار خود بازداشت شد و از آن زمان در زندان به سر می‌برد. پروندۀ وی به دلیل فقدان کامل روندهای قانونی قابل‌توجه است.

جامعۀ بهائی یمن در سال‌های اخیر به طرز فزاینده‌ای مورد آزار و اذیت مقامات صنعا قرارگرفته است. در حال حاضر شش بهائی در صنعا در زندان به سر می‌برند و از حقوق بنیادین خود محروم هستند.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community