حکم ۱۰ ساله سومین عضو هیئت «یاران» نیز به پایان رسید

۱۴ آذر ۱۳۹۶ (۵ دسامبر ۲۰۱۷)

جامعۀ جهانی بهائی، نیویورک- آقای بهروز توکلی، یکی از هفت عضو گروه سابق مدیریتی جامعۀ بهائی ایران که به دلیل اعتقادات دینی خود در زندان به سر می‌برد پس از گذراندن حکم ناعادلانه ۱۰ ساله خود آزاد شد. آقای توکلی سومین عضو هیئت «یاران» است که از زندان آزاد می‌شود.

آقای توکلی، ۶۶ ساله، یکی از اعضای هیئت «یاران» بود، هیئتی که به نیازهای روحانی و مادی جامعۀ بهائی ایران رسیدگی می‌کرد و با اطلاع و تائید کامل مسئولین حکومتی پس از اعلام غیرقانونی بودن مؤسسات بهائی در اوایل دهۀ ۱۹۸۰ تشکیل شده بود. آقای توکلی و پنج عضو دیگر این گروه در ماه مه ۲۰۰۸ پس از یورش صبحگاهی مأمورین به خانه‌هایشان دستگیر شدند. عضو دیگر این گروه، خانم مهوش ثابت، دو ماه پیش از آن در ماه مارس ۲۰۰۸ دستگیر شده بود.

علاوه بر آقای توکلی، خانم‌ها مهوش ثابت و فریبا کمال‌آبادی نیز از زندان آزاد شده‌اند. چهار عضو باقی‌مانده هیئت یاران که انتظار می‌رود در ماه‌های آینده آزاد شوند عبارتند از آقای جمال‌الدین خانجانی (۸۴ ساله)، آقای عفیف نعیمی (۵۶ ساله)، آقای سعید رضایی (۶۰ ساله) و آقای وحید تیزفهم (۴۴ ساله).

آقای توکلی به دلیل بهائی بودن در سراسر زندگی خود با تبعیض مواجه بوده است، حقیقتی که نمایانگر وضعیت کنونی جامعۀ بهائی در ایران است. آقای توکلی پس از تحصیل در رشتۀ روان‌شناسی و خدمت به عنوان ستوان ارتش، در مقام مددکار اجتماعی دولتی خالصانه به معلولان جسمی و ذهنی کشور رسیدگی می‌نمود، اما در اوایل دهۀ ۱۹۸۰ به دلیل بهائی بودن کار خود را از دست داد. امروز بهائیان نه تنها از استخدام در بخش دولتی و احراز بسیاری از شغل‌های بخش خصوصی محروم هستند، مغازه‌ها و کسب و کار بهائیان نیز به طور مرتب پس از تعطیلی موقت در اعیاد بهائی، توسط مسئولین مهروموم می‌شوند. تنها در چند سال گذشته، صدها مورد مغازه مهروموم شده و خانواده‌های بسیاری از داشتن درآمد محروم شده‌اند.

آقای توکلی پیش از دوران حبس کنونی، به‌طور متناوب مورد بازداشت و آزار و اذیت قرارگرفته بود. وی در سال ۲۰۰۵ به مدت چهار ماه بی‌دلیل زندانی بود و اکثر این دوران را در سلول انفرادی سپری کرد. در ماه‌های اخیر، آزار و اذیت و دستگیری بهائیان در شهرهای مختلف ایران ازجمله کرمانشاه، بیرجند و رشت شدت گرفته است و در حال حاضر حدود ۱۰۰ بهائی در سراسر ایران تنها به دلیل باورهای دینی خود در زندان به سر می‌برند.

  1. 2
  2. 1
  • آقای بهروز توکلی و خانم مهوش ثابت، هر دو عضو هیئت «یاران» که اخیراً پس از ۱۰ سال از زندان…

  •  آقای بهروز توکلی به همراه همسرش

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community