طلوع صبحی جدید: گشایش معبد بهائی در کامبوج

۱۰ شهريور ۱۳۹۶ (۱ سپتامبر ۲۰۱۷)

باتامبانگ، کامبوج- صبح امروز حدود ۲۵۰۰ نفر در کنفرانسی که به مناسبت افتتاح تاریخی معبد محلی بهائی باتامبانگ برگزار شد شرکت نمودند.

در پیام بیت العدل اعظم خطاب به شرکت‌کنندگان در این کنفرانس با اشاره به ماهیت تاریخی این پیشرفت برای جامعۀ بهائی آمده است: «صبح جدیدی در توسعۀ مؤسّسۀ مشرق‌الاذکار دمیده است.»

برنامۀ صبحگاهی این کنفرانس که با تلاوت دعا، خواندن بیانات و رقص محلی شروع شد همراه با رنگ‌های شاد و موسیقی، شکوه فرهنگ کامبوج را به نمایش گذاشت. در این برنامه همچنین تعدادی از مسئولان دولتی در سطح ملی و محلی و همچنین طراح این بنا و نمایندگان جامعۀ بهائی سخنرانی کردند.

پس از جلسۀ آغازین، بازدیدکنندگان در گروه‌های ۲۵۰ نفری برای شرکت در یک برنامه دعا و نیایش به معبد رفتند. نخستین گروه شامل مقامات و مسئولان بود. هر گروه، همچنین زمانی را صرف بازدید از نمایشگاه ویژه‌‌ای نمودند که جنبه‌های بنیادین معابد بهائی از جمله تواندهی روحانی از طریق آموزش، عبادت و خدمت و تحول فردی و جمعی را شرح می‌داد.

بیت‌ العدل اعظم در پیام خود اشاره کردند: «بنای مشرق‌الاذکار در باتامبانگ، شاهدی است از درخشش تابان نور ایمان در قلوب احبّای آن سامان. نقشۀ این بنا که کار یک معمار ماهر از اهالی کامبوج است وقار و زیبایی فرهنگ آن ملّت را بازتاب می‌کند‌؛ فنون جدید در آن به کار برده شده ولی با طرح‌های سنّتی منطقه در هم آمیخته است و به یقین متعلّق به سرزمینی است که از آن برخاسته است...، بنیانی که با اهدافی والا توسّط مردمانی شریف بنا گردیده است.»

«امید چنان است که نفوسی که به این بنای عظیم الشّأن وارد می‌شوند روح‌شان به اهتزار آید، عبادت خدای یکتا موجب تقویت پیوند مهر و عطوفت در بین آنان گردد، و محبّت‌شان را نسبت به خداوند از طریق خدمت به اطرافیان ابراز دارند.»

 1. 9
 2. 8
 3. 7
 4. 6
 5. 5
 6. 4
 7. 3
 8. 2
 9. 1
 • فرش قرمز محل ورود بازدیدکنندگان به معبد را نشان می‌دهد.

 • مقامات، مسئولان دولتی و نمایندگان جامعۀ بهائی در حال راه رفتن در محوطۀ زمین معبد

 • شرکت‌کنندگان در مراسم بازگشایی معبد بهائی باتامبانگ

 • از سمت چپ به راست: رئیس محفل روحانی ملی بهائیان کامبوج، چهیت سامانانگ؛ نمایندۀ بیت العدل…

 • گروهی در حال اجرای یک قطعه دعا همراه با موسیقی در مراسم بازگشایی معبد

 • نمایندگان ادیان مختلف در مراسم بازگشایی معبد شرکت کردند.

 • رئیس محفل ملی بهائیان کامبوج، چهیت سامانانگ، به شرکت‌کنندگان در مراسم بازگشایی خوش‌آمد…

 • ۲۵۰۰ نفر در مراسم افتتاح این معبد که در چادری در زمین محل معبد برگزار شد شرکت کردند.

 •  برنامۀ صبحگاهی این کنفرانس که با تلاوت دعا، بیانات و رقص محلی شروع شد. رنگ‌های شاد و…

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community