صحبت نمایندگان کانونشن در مورد نتایج طرح منظم تعلیماتی

۱۳ ارديبهشت ۱۳۸۷ (۲ مه ۲۰۰۸)

حیفا، اسرائیل، ۲ می ۲۰٠۸ – نسیم جدیدی در جهان بهائی وزان است.

این پیام در طی ۳ روز مشورت در دهمین کانونشن بین المللی بهائی به وضوح به گوش میرسید.

نمایندگانی که از ۱٥۳ کشور در کانونشن بین المللی شرکت کردند، توضیح دادند که چگونه فرایند جامعه سازی (community building) به طوی منظم و ریشه ای – با تأکید بر کارآموزی، فراگیری، و خدمت – پویائی و جوشش جدیدی در جامعۀ جهان بهائی ایجاد کرده و جوامع اطرافش را تحت تأثیر قرلر داده است.

در سالن و راهروهای کانونشن، نمایندگان در مورد این مسأله صحبت میکردند که چگونه تأکید بر خدمت به جامعۀ بشری از طریق چهار فعالیت اصلی – کلاسهای کودکان، جلسات دعا، دوره های آموزشی و برنامه های جوانان و نوجوانان – منجر به نتایج مطلوبه در کشورهای متعدد یکی بعد از دیگری گردیده است.

 1. 8
 2. 7
 3. 6
 4. 5
 5. 4
 6. 3
 7. 2
 8. 1
 • کانونشن بین المللی بهائی هر پنج سال یکبار و برای انتخاب اعضای بیت العدل اعظم برگزار میشود…

 • کانونشن ظهر روز ۲ می به پایان رسید، روزی که برای بهائیان روز مقدس دوازدهم عید رضوان است.

 • نمایندگان از همۀ قاره ها – آسیا، اروپا، افریقا، آمریکا، و استرالیا – و بسیاری از جزائر…

 • گزارشی از هندوستان حاکی از این بود که هزاران نفر، اولین کلاس درسی در مورد برنامۀ تدریس…

 • نمایندگانی از بیش از ۱٥۳ کشور در کانونشن چهار روزه ای که در مرکز کانونشن بین المللی شهر…

 • انگیسی زبان رسمی کانونشن بود که همزمان با آن مطالب، از طریق گوشیهای مخصوص، به زبانهای…

 • نماینده ای از کشور بنین تجارب خود را از آن کشور مطرح میکند. سپس، با اشاره به اینکه…

 • این نماینده اظهار میکند کلاسهای کودکان و بزرگسالان که بر خدمت به دیگران تأکید دارد به نحو…

به عنوان مثال، درهندوستان، بیش از ۸٠٠٠٠ نفر در دوره های آموزشی روحی، که براساس مطالبِ مؤسّسۀ آموزشی روحی در کشور کلمبیا تهیه و تدوین شده است، شرکت و ۶۰٠۰ نفرشان موفق به اتمام آخرین کتاب آموزشی (کتاب ۷) گردیده اند. یکی از نمایندگان کشور هندوستان به نام خانم نازنین روحانی می گوید: «نتیجتاً بسیاری مردم به دیانت بهائی علاقمند شده اند و از ماه می گذشته، هزاران نفر به آئین بهائی گرویده اند». خانم روحانی ادامه می دهند که «بنابراین چالش اصلی کشور هندوستان، بسیج کردن درصدِ قابل توجهی از این تازه تصدیقان در راه خدمت بوده است».

گزارشات دریافتی از سایر کشورها، مبیّن موفقیّتهای مشابهی برای ایجاد نیرو و توانائی در بهائیان و ارائۀ خدماتشان به دیگران بوده است که کلا به هدفِ درمان بیماریهای نوع بشر منجر می گردد.

درکشور کلمبیا، در ناحیه ای که به نام «نورتِ دل کائوکا» معروف است، بعد از شروع فعالیتهائی دوره ای، که هدف از آن ایجاد انگیزه ای برای خدمت بود، تعداد افرادی که دست اندرکار فعالیتهای «اصلی» بودند، بطور هیجان آوری افزایش یافت. صدها نفر از نوباوگان در برنامه های فعالانّه و خودجوشانۀ نوجوانان، همراه با هزاران تن جوانان دیگر، در جلسات دعا شرکت جسته اند. در حال حاضر حدود صد کلاس ویژۀ کودکان در محله های مختلف شروع به تدریس نموده است. در نتیجۀ این سلسله فعالیتها، خانم کارْمِن کالْداس هِرناندِز، یکی از نمایندگان کلمیبیا گفته است که تعداد بهائیان در این مناطق دوبرابر شده.

خانم هِرناندِز، در توضیح جوّ جلسات دوره ای برای ارزیابی پیشرفت فعالیتهای اصلی، اضافه می کند که «جلسات تأمّل مثل مهمانی و ضیافت است که در طی آن اختتام و موفقیّت دورۀ گذشته را مسرورانه جشن میگیریم».

درکشورکنیا، درمنطقه ای بنام «تیریکی وست»، از ژانویه سال ۲۰٠٥ تا بحال، تعداد افرادی که کتاب روحی ۷ را بپایان رسانیده اند، به سرعت افزایش یافته و همینطور بیشتر از ۱٠۰٠ کودک در کلاسهای کودکان شرکت کرده اند.

درناحیه ای به نام «پورتو آلِگْرِ» در کشور برزیل، هزاران نوجوان در کلاسهای مخصوصی که تأکیدشان به سوادآموزی و یادگیری مهارتهای فکری و غیره است، شرکت جُسته و در اتّخاذ رسیدن به تصمیمات بهتر اخلاقی تشویق شده اند.

درهیچ کدام از این کلاسها، امربهائی تبلیغ نمی شود، بلکه هدف، صرفاً «توان بخشی» به این نوجوانان است.

خانم کاترین مُنجّم، یکی از نمایندگان از کشور برزیل می گوید: «این کلاسها آنقدر موفقیت آمیز بوده که از طرف رؤسای مدارسِ محلی، به عنوان مدرسۀ نمونه پذیرفته شده است.» خانم مُنجّم ادامه می دهد که «یکی از مدیران این مدارس آنقدر تحت تأثیر قرار گرفت که، با وجود اینکه اصلا ً مسیحیِ بابتیست است، تقاضا نموده که پسرش نیز در این دوره ها کارآموزی یابد».

اینگونه گزارشات، غالباً ، البته تا حدودی محدودتر، توسّط نمایندگان کشورهای دیگر نیز تکرار می شد که در آن جوامع بهائی فعالیتهای خود را در جوامع اطرافشان آغاز کرده اند.

خانم «جون لینکلن» ، یکی از اعضای مشاورین قارّه ای در مرکز جهانی بهائی در حیفا، که در اینگونه مساعی نظارت دائم دارد، می گوید: «آنچه که ما در سطح جهانی مشاهده می کینم، ثمرات یک سیستم تعلیم و تربیت جهانی است که سعی دارد جامعۀ بهائی را با مهارتهائی بارور سازد که برای غنی سازی جامعه و نیز ابلاغ پیام حضرت بهاءالله به دیگران احتیاج دارد».

او ادامه می دهد که «آنچه که نتیجۀ مستقیم دروس اخلاق است، تبّلور شخصیت کودکان است. و برنامه های نوجوانان و نوباوگان کمک می کنند که مکان خود را دراین دنیای متلاطم بیابند».

درحقیقت، موقعیّت کلّی جهان اهمّ رشتۀ افکار این یکهزار نمایندگان شرکت کننده در کانونشن را تشکیل میداد. علاوه بر چگونگی فراگیری منظّم و تأکید در نگرش به برون، نمایندگان در رابطه با موارد کلّی تری چون وخیم تر شدنِ شرایط تحلیل روند اجتماعی در جهان، از بحرانی شدن تعلیم اخلاقیات گرفته تا به آثار صدمه بار بیماری ایدز در آفریقا، به مشاوره پرداختند.

علی الخصوص، بسیاری از نمایندگان با شور و هیجان به نامه ای لبیک گفتند که از طرف بیت العدل اعظم، بالاترین هیئت بین المللی بهائی برای ادارۀ امور دیانت بهائی درجهان، صادر شده بود، و در آن از حرکت و پویائی جدیدی که در جوامع بهائی موجود است سخن رفته بود. آن نامه همچنین اشاره نمود که تأثیرات آن حرکت در جامعۀ انسانی هنگامی تحقّق خواهد یافت که زندگی بهائیان مشحون از اصول اخلاقی باشد و علمدار امر عدالت باشد.

در آن پیام، که به مناسبت جشن های بهائی رضوان تهیه شده، و بهائیان در این مقطع زمانی آن اعیاد را جشن میگیرند، چنین قید شده که «بقای رشد مبتنی بر خصوصیاتی است که خدمات شما را به مردم جهان ممتاز میسازد».

«افکار و اعمال شما باید از هرگونه شائبۀ تعصبات نژادی-مذهبی-اقتصادی-ملّی-قومی، طبقاتی و یا فرهنگی آنچنان متمایز باشد که حتی بیگانگان نیز در شما غیر از دوست و دوستی نبینند».

آن پیام همچنین یاد آور میشود: «معیار استعلای شما و نجابت و پاکیزگی در زندگی شما باید چنان باشد که نفوذ اخلاق شما موجب بارورکردن وجدان عمومیِ جوامع اطرافیان گردد».

آقای دکتر معین افنانی، یکی از نمایندگان شرکت کننده از آمریکا، بسانِ بقیۀ نمایندگان، به تأکید تعلیمات اصلیّۀ دیانت بهائی راجع به اهمیت خدمت به جوامع بشری اشاره نمود.

دکتر افنانی گفت: «هربار که به زندگی حضرت عبدالبهاء نگاه می کنیم، می بینیم که خدمت عبارت بوده است از خدمت به فقرا و تمام طبقات و رده ها. با استفاده از فعالیتهای اصلی [چهارگانۀ] این نقشه، ما در حقیقت تمرکزمان را بسوی خدمت به مردم سوق می دهیم».

آقای گریگوری دال، که نماینده ای از کشور بلغارستان بود، توضیح داد که تأکید جدید برروی این فعالیتهای اصلی چهارگانه، که با فرآیند منظّم آموزش و تأمّل همراه است، متوجّه به هدف ایجاد قابلیت جامعۀ بهائی برای خدمت است.

ایشان اضافه کرد:«جهت اصلی جامعۀ بهائی، خدمت به جامعۀ بشری است. ما دراین بستر، توفیق بیشتری نصیبمان خواهد شد اگر رعایت اصول نظم و سیستماتیک بودن را بنمائیم».