انوار جشن‎های دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله برجهان می‌تابد

۳۰ مهر ۱۳۹۶ (۲۲ اکتبر ۲۰۱۷)

مرکز جهانی بهائی- دویست سال پس از تولد حضرت بهاءالله، جوامع بی‌شماری در سراسر عالم، بینش قاطع حضرت بهاءالله برای دنیایی بهتر را ارج می‌نهند.

در ایران، سرزمینی که حضرت بهاءالله در آن به دنیا آمده‌اند و جایی که دیانت ایشان در معرض امواج مداوم آزار و اذیت قرار دارد، یکی از ساده‌ترین رفتارهای وحدت‌آفرین از طرف یک خانوادۀ مسلمان صورت گرفت که به همسایۀ بهائی خود کیک بسیار زیبایی به این مناسبت هدیه داد. نکتۀ خارق‌العاده این بود که برخی از اعضای این خانواده تنها یک نسل قبل نسبت به امر بهائی دشمنی ابراز می‌داشتند و حتی از تماس با بهائیان احتراز می‌کردند و آن‌ها را نجس می‌شمردند.

امروز در سرتاسر اروپا جلسات بزرگ و کوچک، میهمانان بسیاری را به خود جلب کردند. امروز صبح در پاریس در آپارتمانی که زمانی مزین به حضور حضرت عبدالبهاء بود گروه کوچکی از مقامات عالی‌رتبه و سایر مسئولین مهم گرد هم آمده تا در کنار یکدیگر به تلاوت دعا و مناجات پردازند. پس از این جلسه صمیمانه یک میزگرد با موضوع انسجام اجتماعی و دگرپذیری در فرانسه برگزار شد.

جنبۀ مهم دیگری از جشن‌های دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله در فرانسه در جزیرۀ کرس اتفاق افتاد. برای نخستین بار، مجموعه‌ای از دعاها و آثار بهائی به زبان کرسی ترجمه شده و در کتابی به دو زبان فرانسه و کرس منتشر شد. یک قطعه موسیقی به زبان کرسی را در اینجا می‌توانید بشنوید.

در تایلند، شاهزاده سوآم ساوالی (Princess Soamsawali) به نمایندگی از خانوادۀ سلطنتی در مراسمی که در مرکز بهائی بانکوک برگزار شد حضور داشت. برنامۀ این مراسم شامل دعا، موسیقی و رقص سنتی تایلندی بود. حدود ۲۵۰ نفر در این جشن شرکت داشتند و این مراسم یکی از مراسم متعددی بودی که امروز در این کشور برگزار شد.

در مرکز «دوستی بومیان» در ونکوور در کانادا، بیش از ۲۰۰ شرکت‌کننده برای بزرگداشت دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله به همراه رقص‌های بومی و موسیقی گرد هم جمع شدند. یکی از مقامات عالی از یک جامعۀ بومی با تلاوت دعایی به زبان بومی خود به همه خوش‌آمد گفت.

 1. 7
 2. 6
 3. 5
 4. 4
 5. 3
 6. 2
 7. 1
 • ژان کریستوفر پکل، مشاور امور دینی در وزارت امور خارجه فرانسه، در جلسه‌ای که توسط جامعۀ…

 • جلد روی منتخبی از دعا و آثار بهائی به دو زبان کرسی و فرانسه

 • رقص و موسیقی بومی بخشی از برنامه‌های جشن دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله در ونکوور…

 • رقص و موسیقی بومی، بخشی از برنامه‌های جشن دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله در ونکوور…

 • یک کیک که با زیبایی تزیین‌شده بود به مناسبت دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله توسط یک…

 • شاهزاده سوآم سؤالی در مراسم جشن دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله در بانکوک شرکت می‌کند.

 •  شاهزاده سوآم سوالی در حال تماشای رقص در جشن دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله در بانکوک.

او در ادامه به حاضران گفت: «من دعا کردم که همۀ شما حقیقت موجود در سخنان حضرت بهاءالله را درک نمایید.»

بهائیان در برخی موارد از تعداد بالای دوستان و همسایگانشان که به شرکت در این جشن علاقه نشان داده‌اند حیرت‌زده شده‌اند. یک جامعۀ ده‌نفره در اوهایو روز گذشته در یک ضیافت شام رسمی میزبان بیش از۱۵۰ مهمان بود.

در سرتاسر آفریقا، جوامع در هر فضایی این مناسبت را جشن گرفته‌اند از جلسات دعا در منازل تا ملاقات در خیابان برای رژه و برگزاری مراسم بزرگداشت چند هزارنفره. این جشن‌ها که برخی شامل سرود، طبل‌نوازی و رقص بودند محیطی سرشار از شادی و سرور داشتند.

نمایش فیلم «نوری برای عالم» در طی روزهای آخر هفته در منازل، سینماها، استادیوم‌ها و خیمه‌ها ادامه داشت.

در معابد بهائی سراسر جهان، هزاران نفر در طی این آخر هفته برای جشن گرد هم جمع شدند. آخرین مراسم دعا در معبد بهائی ویلمت ساعت ۳۰:۲۰ به وقت گرینویچ به صورت زنده در سایت رسمی دویستمین سالگرد تولد حضرت بهاءالله پخش می‌شود.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community