غروب خورشید، روشنایی‌بخش اقیانوسیه، آسیا و آفریقا

۲۹ مهر ۱۳۹۶ (۲۱ اکتبر ۲۰۱۷)

مرکز جهانی بهائی - از آپیا تا توکیو، لومومباشی و دهلی، مجموعۀ چشمگیری از جشن‌ها در بزرگداشت دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله در طی روز جمعه برپا شد. در ساموآ و هندوستان آغاز دویستمین سال‌ تولد حضرت بهاءالله با جشن‌هایی در معابد بهائی رقم خورد.

مراسم بی‌شمار دیگری برای بزرگداشت در میان دوستان و همسایه‌های نزدیک صورت گرفت. برای مثال، در آکیتا (Akita) در ژاپن، گروه کوچکی از جوانان به جشنی در منزل یکی از دوستانشان پیوستند و فیلم «نوری برای عالم»، فیلمی جدید دربارۀ حضرت بهاءالله را تماشا کردند و سپس با آبرنگ، بیاناتی از آثار حضرت بهاءالله را نقاشی و تزیین کردند.

یکی از جوانان درحالی‌که نقاشی می‌کرد گفت: «من همیشه فکر می‌کردم شخصیت‌های بزرگ در گذشته در حق افراد ضعیف ظلم می‌کردند. زمانی که فهمیدم حضرت بهاءالله ثروتشان را صرف کمک به بینوایان می‌کردند بسیار شگفت‌زده شدم.»

 1. 9
 2. 8
 3. 7
 4. 6
 5. 5
 6. 4
 7. 3
 8. 2
 9. 1
 • جوانان پارچه نوشته‌ای را در رژۀ گُوما در جمهوری دموكراتيك كنگو به دست ‌گرفتند.

 • جوانان در آکیتا در ژاپن در منزلی برای جشن دویستمین سالگرد گرد هم آمدند.

 • یک گردهمایی محلی در تالار شهر چیانگ می برای بزرگداشت دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله

 • بيش از ٣٠٠ نفر در رژه‌ای در مركز شهر پورت ويلا در وانواتو شركت كردند.

 • چند صد نفر همراه با تیسو فالوپگا، شاهزاده ساموآ و آفیوگا فیآمه نائومی ماتافا، معاون…

 • رهبر روستایی نزدیک چیانگ می، پیام رئیس‌جمهور تایلند خطاب به جامعۀ بهائی را قرائت…

 • رژه‌ای در پورت ویلا در وانواتو در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۷

 • رژۀ نزدیک به ۴۰۰ نفر در گُوما در جمهوری دموکراتیک کنگو

 •  جوانان در آکیتا در ژاپن در منزلی برای جشن دویستمین سالگرد گرد هم ‌آمدند.

در تایلند، در روستایی نزدیک چیانگ می (Chiang Mai)، دانشجویی که یکی از دو بهائی ساکن در این روستا است، امیدوار بود که بتواند تعدادی از دوستان و همسایگانش را برای جلسۀ بزرگداشت کوچکی در منزلش دعوت کند. خبر جشن به طرزی غیرقابل پیش‌بینی در روستا پخش شد و منجر به درخواستی برای برگزاری جشن در تالار عمومی شهر شد. بیش از ۶۰ همسایه در برگزاری جشن به او پیوستند و فیلم «نوری برای عالم» را تماشا کردند. رئیس روستا نیز پیام عمومی نخست‌وزیر تایلند به جامعه بهائی را قرائت کرد.

برخی جشن‌ها بزرگ‌تر بودند. صدها نفر باهم در چندین شهر ازجمله در شهرهایی در جمهوری دموکراتیک کنگو و وانواتو رژه رفتند. یکی از شرکت‌کنندگان از جزیره اِفاته در وانواتو گفت: «امروز یک موهبت برای همۀ ما بود و محیطی از شادی و جشن حاکم بود.»

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community