آنگ سان سو چی رهبران دینی میانمار را گرد هم می‌آورد

۰۸ مرداد ۱۳۹۶ (۳۰ ژوئیه ۲۰۱۷)

یانگون، میانمار— طی دهه‌های گذشته، خانم داو آنگ سان سو چی (Daw Aung San Suu Kyi)، برندۀ جایزه صلح نوبل، هر سال مراسم یادبودی برای بزرگداشت 9 سیاستمدار از جمله پدرش که شش ماه قبل از استقلال میانمار از بریتانیا به قتل رسیدند برگزار می‌کند. مراسم امسال در روز ۱۹ ژوئیه مقارن با هفتادمین سالگرد درگذشت ژنرال آنگ سان (Aung San) بود.

این مراسم سالانه که در ابتدا به ابتکار خانم آنگ سان سوچی و مادرش پایه گزاری شد با گذشت سال‌ها تبدیل به فضایی مهم برای ایجاد وحدت میان گروه‌های متنوع شده است که به منظور تلاوت دعا و در کمال صلح و آرامش گرد هم می‌آیند.

امسال خانم آنگ سان سوچی، در کشور میانمار که اکثریت جمعیت آن بودایی هستند، به طور خاص خواستار گرد هم آوردن اقلیت‌های دینی از جمله بهائی، مسیحی، هندو، یهودی و مسلمان شد. ایشان طی مراسم یادبود، در مورد جامعه بهائی و آموزه‌های آن درباره وحدت به گرمی صحبت کرد.

خانم آنگ سان سوچی از دیرباز به خاطر تعهدش به ترویج صلح، شخصیتی شناخته‌شده است و در سال ۱۹۹۱ به پاس رهبری مبارزات غیر خشونت‌آمیز در جهت دموکراسی و حقوق بشر، برنده جایزه صلح نوبل شد. این جایزه در حالی به او تعلق گرفت که کشور میانمار از اواسط قرن بیستم، یعنی از هنگامی که پس از یک قرن استعمار استقلال خود را به دست آورد، دچار درگیری‌های قومی و داخلی شده بود. در چندین سال گذشته، میانمار در حال پشت سر گذاشتن یک دورۀ انتقال بوده است و ‌به تدریج درهایش را به سوی جهان می‌گشاید.

به گزارش ucanews.com جان سو یو هان (John Saw Yaw Han)، معاون اسقف اعظم که در این مراسم شرکت کرده بود گفت: «خانم آنگ سان سو چی با درک اهمیت نقش رهبران دینی در ساختن کشور و ایجاد صلح، چنین گرد هم‌آیی را ترتیب داده است.»

شرکت‌کنندۀ دیگری با نام یو سوآنگ لوین آنگ (U Saung Lwin Aung)، یک رهبر مسلمان از یانگون، به شبکه خبری یو سی ای گفت: «گرد هم آمدن رهبران همه ادیان بسیار اهمیت دارد زیرا نفرت‌پراکنی در کشور در حال گسترش است؛ بنابراین ما باید دست به دست یکدیگر دهیم و با اشاعۀ محبت با آن مبارزه نماییم.»

  1. 3
  2. 2
  3. 1
  • این مراسم به مناسبت هفتادمین سال درگذشت ژنرال آنگ سان برگزار شده بود. از نمایندگان…

  • آنگ سان سو چی در مراسم یادبود بین‌الادیان که در روز ۱۹ ژوئیه برگزار شد.

  •  آنگ سان سو چی به همراه نمایندگان جامۀ بهائی میانمار (از چپ به راست: یو شه تی، یو مینت زا…

یو مینت زاو او (U Myint Zaw Oo)، نمایندۀ جامعه بهائی، درباره اهمیت گردهمایی رهبران ادیان مختلف در این مناسبت خاص گفت: «از آنجایی که وحدت نوع انسان و نیاز به از بین بردن هرگونه تعصب و ایجاد صلح از جمله مهم‌ترین آموزه‌های حضرت بهاءالله هستند، تلاش برای برقراری صلح در میانمار برای بهائیان اینجا بسیار ارزشمند است.»

جامعۀ بهائی میانمار یکی از قدیمی‌ترین جوامع بهائی دنیا است که شکل‌گیری‌ آن به دوران حضرت بهاءالله باز می‌گردد، زمانی که در سال ۱۸۷۸ میلادی دو نفر از بهائیان، تعالیم این آئین را به مردم میانمار (برمه آن زمان ) معرفی کردند، از آن پس این جامعه نوپا به سرعت رشد کرد و در این کشور به خوبی استقرار یافت.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community